Zdjęcia z MOK-owych wydarzeń...

Noworoczny Koncert Kolęd!!! Tradycja wspólnego kolędowania od wielu lat jest stałym elementem życia kulturalnego spotkań w Orzeszu. W niedzielę 22 stycznia w Kościele NNMP w Orzeszu odbył się Noworoczny Koncert Kolęd. Organizatorem koncertu był Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. Wystąpili: zespół wokalny Cantus Floridus - pod dyrekcją Szymona Bywalca, kwartet smyczkowy Escape oraz Towarzystwo Śpiewacze Dzwon. Dyrygentami koncertu byli: Martyna Rim, Natalia Łukaszewicz-Charabin oraz Szymon Bywalec. Kierownictwo artystyczne:dyrygentki Towarzystwa Śpiewaczego Dzwon - Natalia Łukaszewicz-Charabin, Martyna Rim, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu - Małgorzata Lorens. Wykonawców i zgromadzoną licznie publiczność powitała oraz poprowadziła cały koncert - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, pani Małgorzata Lorens. Zaprosiła wszystkich do wspólnego wysłuchania polskich kolęd i pastorałek w różnych aranżacjach oraz krótko przedstawiła wykonawców. Kolędą "Dzisiaj w Betlejem" w wykonaniu orzeskiego Dzwonu oraz Zespołu Cantus Floridus rozpoczął się Noworoczny Koncert Kolęd. W przygotowanym repertuarze można było usłyszeć niezmiernie barwne i bogate muzycznie wykonanie kolęd i pastorałek w wykonaniu orzeskiego Dzwonu oraz kwartetu smyczkowego- Escape, pod dyrygenturą pań: Natalii Łukaszewicz i Martyny Rim, zaprezentowali m.in. utwory:"Wśród nocnej ciszy", Hodie Christus natus est" - partia solowa Natalii Łukaszewicz - Charabin, "Bracia Patrzcie jeno", Mędrcy Świata", Gdy śliczna Panna", Bóg się rodzi", "Pastorałka beskidzka", "Cieszmy się i pod niebiosy", "W dzień Bożego Narodzenia", wykonanie instrumentalne kwartetu smyczkowego Escape -"Aniołowie spod niebiosy", "Gdy się Chrystus rodzi". Bardzo interesujące aranżacje pastorałek epoki muzyki dawnej (10 utworów ) w wyjątkowym brzmieniu wykonał zespół Cantus Floridus w drugiej części koncertu. Zgromadzona licznie wspaniała publiczność nagradzała dużymi brawami wszystkich wykonawców koncertu. Wspólne kolędowanie naszych rodzimych wykonawców jest doskonałą integracją mieszkańców. Zakończenie koncertu uwieńczono wspólnym zaśpiewaniem kolędy "Cicha noc" - przez wszystkie zespoły i wręczeniem podziękowań artystom. Wśród zgromadzonych gości był również burmistrz miasta Orzesze, pan Mirosław Blaski, który dołączył do podziękowań i życzeń złożonych przez dyrektor MOK - Małgorzatę Lorens oraz ks. proboszcza Henryka Centnera. "Śpiewanie kolęd to nasza stara, dobra, polska tradycja. Kolędy towarzyszą nam od zawsze i tak jak kiedyś wzruszają, cieszą, wyciszają, pobudzają do refleksji " - mówi dyrektor MOK - Małgorzata Lorens. Ten wyjątkowy wieczór zadumy i wzruszeń na długo pozostanie w sercach mieszkańców Orzesza i wszystkich uczestników, pozostawiając niesamowite wrażenie. Bardzo dziękujemy wykonawcom, ks. proboszczowi Henrykowi Centnerowi za umożliwienie zorganizowania koncertu, panu Aleksandrowi Bieli za profesjonalną obsługę nagłośnienia oraz wszystkim przybyłym na koncert.
tutaj.

W niedzielny wieczór, 8 stycznia, w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Jaśkowicach odbyło się widowisko bożonarodzeniowe „Cieszmy się pod niebiosy...” połączone ze wspólnym kolędowaniem. Licznie zgromadzona publiczność mogła zobaczyć popisy taneczne i występy najmłodszych i nieco starszych wykonawców, a także wysłuchać wielu kolęd i pieśni związanych z Bożym Narodzeniem, chętnie włączając się we wspólne śpiewanie. Reżyserem całego przedstawienia była pani Maria Gawlik, a na scenie wystąpili: Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie”, dziecięcy zespół wokalny działający przy MOK w Orzeszu oraz dzieci z przedszkola prywatnego „Piccolo”. Wykonawców i widzów powitała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, pani Małgorzata Lorens. Wcześniej jednak zaśpiewała pastorałkę „Oj, maluśki”, zaskakując przy tym publiczność, która nagrodziła występ burzą oklasków :) Widowisko było okazją do wspólnego śpiewania kolęd i miłego spędzenia czasu. „Jaśkowiczanie” przypomnieli znane, tradycyjne kolędy, pojawili się kolędnicy, życząc wszystkim szczęśliwego Nowego Roku, dziewczyny z zespołu wokalnego pokazały swój talent, wykonując świąteczne utwory, a najmłodsi wykonawcy z przedszkola „Piccolo” zachwycili wszystkich swoim śpiewem, odwagą i recytacją. Wśród zgromadzonych gości był również burmistrz miasta Orzesze, pan Mirosław Blaski oraz zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej, pan Eugeniusz Szala. Widowisko zakończyło się podziękowaniem dla pani Marii Gawlik za przygotowanie przedstawienia, a także dla wszystkich wykonawców, rodziców dzieci i osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania tego przedstawienia. Był to również czas życzeń świątecznych i noworocznych złożonych przez panią dyrektor MOK oraz burmistrza wszystkim zgromadzonym na sali. My również bardzo dziękujemy wykonawcom i osobom, które pomagały przy przedstawieniu, szczególne podziękowania kierujemy do pani Marii i rodziców dzieci, za przygotowanie strojów dla małych wykonawców i wszelką pomoc w organizacji, a także wszystkich, dla których niskie temperatury nie były przeszkodą do przyjścia i obejrzenia tego widowiska :)
tutaj.

Turniej aktorski 9 grudnia, o godz. 10:00 w sali MOK, rozpoczął się długo wyczekiwany Turniej Aktorski. W turnieju wzięły udział 2 zespoły - Sp nr 10 z Woszczyc oraz Gimnazjum nr 2 z Zawady. Uczestnicy rozpoczęli piątkowe zmagania od warsztatów, które poprowadzili instruktorzy z teatru ruchu i teatru słowa. Przydało im się to do późniejszego rozwijania wyobraźni i szybkiego przygotowania etiud. Sam turniej przebiegał następująco: Każda osoba losowała 1 zadanie z którego w przeciągu 10 minut miała przygotować etiudę z wykorzystaniem tekstu. Punktowana była poprawność czytania, dykcja, ale także świadomość przestrzeni i pomysłowość. Drugie zadanie aktorskie polegało na pracy w grupie i przygotowaniu wspólnej etiudy również na podstawie wylosowanego tekstu. Punktowana była współpraca, zgranie w grupie, a mniej wartości artystyczne. Ostatnim zadaniem były chyba najmniej przez wszystkich lubiane pytania teoretyczne. Każda grupa miała odpowiedzieć na 10 pytań. Turniej oceniało Jury w składzie: Olga Chrzan - instruktor teatralny, reżyser, nauczyciel w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Jagoda Stuła - szefowa "Inqbatora Teatralnego" i "Reaktora", realizatorka projektu -"Teatr Polski" i "Lato w Teatrze", współorganizatorka katowickich "Interpretacji". Kamil Falenta - pracownik Teatru Ślaskiego, uczestnik grup teatralnych w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Laureatami Turnieju zostali: I miejsce - SP NR 10 im. G. Morcinka w Woszczycach, opiekun - Maria Fuchs II miejsce - Gimnazjum nr 2 im. S. Ligonia w Zawadzie, opiekun - Ilona Czardybon Zwycięzcy oprócz dyplomów otrzymali 5 podwójnych zaproszeń na spektakle w Teatrze Śląskim, bony podarunkowe, pamiątkowe koszulki, kalendarze, słodycze oraz inne gadżety (puzzle, smycze, torby). Nagrody ufundowali : Teatr Śląski w Katowicach, Urząd Miejski w Orzeszu, Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu, Inqbator Teatralny Dziękujemy za udział i współpracę! Gratulujemy!!
tutaj.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM!!! W wtorkowe popołudnie, 6 grudnia do sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu Jaśkowicach, jak co roku punktualnie zawitał Mikołaj. Czas oczekiwania na miłego gościa wypełniony został wieloma atrakcjami. Było wiele różnych zabaw przygotowanych przez Panią Mikołajkową i pomocników Mikołaja. W przygotowanych animacjach uczestniczyli zarówno najmłodsi razem z swoimi opiekunami. Dzieci otrzymały różne zwierzątka z baloników, cukierki oraz uczestniczyły w bańkowym show. Mali uczestnicy spotkania przywitali Mikołaja radośnie, tańcem, wierszami i piosenkami . Długo oczekiwany Mikołaj wraz z swoimi pomocnikami rozdawał dzieciom prezenty Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia z Mikołajem.
tutaj.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY!!! W sobotę 3 grudnia W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się kiermasz świąteczny, na którym można było zakupić tradycyjne domowe pierniki, świąteczne upominków i dekoracje,ozdoby choinkowe, wyroby ceramiczne, stroiki świąteczne, ręcznie robioną biżuterię. Były również stoiska z dużym wyborem oryginalnych herbat, kaw oraz czekoladą pitną.
tutaj.

KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH 7. EDYCJA!!! 29 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu odbyła się już 7 Edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Jego celem, jak co roku było zachęcenie dzieci i młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie młodzieży, a wszystkim uczniom za tak liczne przybycie! Pytania testu przygotował Pan Sebastian Mendecki - nauczyciel informatyki i języka angielskiego Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 14 grudnia, godz. 14:00.
tutaj.

Wycieczka do Berlina W sobotę 3 grudnia MOK zorganizował wycieczkę do stolicy Niemiec - Berlina. Rozpoczęliśmy zwiedzanie Berlina od BRAMY BRANDENBURSKIEJ i REICHSTAGU – siedziby parlamentu niemieckiego. Zobaczyliśmy z bliska wiele wspaniałych obiektów i zabytków m.in. ALEXANDERPLATZ z WIEŻĄ TELEWIZYJNĄ, KAISER WILHELM GEDÄCHTNISKIRCHE, WYSPĘ MUZEÓW. Oczywiście odwiedziliśmy również kilka jarmarków bożonarodzeniowych, gdzie stoiska kusiły przeróżnymi ozdobami, niezwykłymi wyrobami rękodzielniczymi, tradycyjnymi wypiekami. Spacerując tam, czuć było zachęcającą woń smakołyków, można było zakupić placki ziemniaczane, kiełbaski, bigos i rozgrzać się grzanym winem lub piwem. Berlin każdego roku gości około 60 tradycyjnych jarmarków bożonarodzeniowych a każdy z nich ma własną, niepowtarzalną atmosferę.
tutaj.

Warsztaty u Szarotek!!! Dnia 5 grudnia uczniowie oddziałów IIa i V wzięli udział w zajęciach kultywujących tradycję świąt Bożego Narodzenia w siedzibie Zespołu Regionalnego „Szarotki” w Orzeszu-Mościskach. W czasie 5- godzinnych warsztatów uczniowie pod czujnym okiem Pań z Zespołu Regionalnego i z ich pomocą wygniatali ciasto na pierniki i formowali ciasteczka. Następnie Panie upiekły pachnące pierniczki, które dzieci pięknie ozdobiły lukrem, bakaliami i kolorowymi posypkami. W czasie zajęć opowiadały, jak wyglądały dawniej przygotowania do świąt i przekazały wiedzę na temat śląskich przedświątecznych zwyczajów. Zajęcia sprawiły uczniom ogromną radość i satysfakcję, a możliwość zjedzenia własnych wypieków była dla dzieci słodką nagrodą-niespodzianką. Informacje i zdjęcia - Anna Pietrzyk
tutaj.

Warsztaty kulinarne cz. 5 23 listopada w MOK kolejny raz odkrywaliśmy nowe smaki z Krzysztofem Gielem. Tym razem poznaliśmy tajemnice gęsiny w połączeniu z sosem czekoladowym z chili. Do tego nasz szef kuchni zaproponował duszone warzywa i smaczne placuszki na słono. Było niezwykle aromatycznie i smakowicie. Kolejne spotkanie już w styczniu! Wkrótce podamy szczegółowe informacje.
tutaj.

II Międzyszkolny Turniej Szachowy 24 listopada odbył się II Międzyszkolny Turniej Szachowy. Przystąpiło do niego 12 uczestników. Rozdanie nagród odbędzie się 14 grudnia.
tutaj.

Wernisaż W piątek 18 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy pt. "Ruch" Grupy Fotograficznej "eF." Wystawa stanowiła podsumowanie projektu długoterminowego, realizowanego przez Grupę Fotograficzna "eF". Fotografię przedstawiają zróżnicowaną tematykę i wykonane zostały z zastosowaniem różnych technik fotograficznych. Wystawa obejmuje fotografie przyrodnicze, reportażowe, uliczne, abstrakcyjne oraz inscenizowane ujęcia taneczne. Inicjatorką powstania grupy i pierwszą jej instruktorką była Joanna Wojtyczka. Obecnie grupę prowadzi Dariusz Jasiulek. Spotkanie otwarła dyrektor MOK Małgorzata Lorens, która złożyła podziękowania autorom wystawy, wręczyła list gratulacyjny instruktorowi grupy "ef" - Dariuszowi Jasiulkowi oraz przybliżyła wszystkim historię oraz działalność grupy fotograficznej, która działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu od 2009 roku. Wystawa potrwa do 31 grudnia, można ją zwiedzać w Galerii Orzesze w MOK. Serdecznie zapraszamy!
tutaj.

„Rychtujemy się na zima u naszyj stareczki" Czy wiecie, gdzie w Orzeszu można wziąć udział w kiszeniu kapusty, zobaczyć na własne oczy, jak się dawniej mieszkało, zrobić sobie zabawkę z ziemniaka czy siana, a do tego skosztować przepysznego placka z dyni? Te i wiele innych atrakcji czekają na dzieci w izbie Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Szarotki”. Niemal każdego dnia panie z zespołu goszczą u siebie grupę przedszkolaków czy dzieci ze szkoły podstawowej, pokazując, jak wyglądało życie dawniej, prowadząc ciekawe warsztaty i częstując różnymi przysmakami. Zajrzeliśmy ostatnio na jedne z takich zajęć – 18 października Szarotki gościły u siebie dzieci z przedszkola z Zazdrości. Grupa czterdziestu pięciu pięciu przedszkolaków wraz ze swoimi opiekunkami została na początku zaproszona do sali, w której jedna z pań Szarotek wyjaśniła, w jakim miejscu dzieci się znalazły. Otóż, jak się okazało, dzieci przyjechały odwiedzić „starka” i „starzika”, a także zobaczyć, „kaj warzyli”, „jakie mieli meble” i jak można się u nich pobawić. Następnie jedna z grup udała się zwiedzać „izby”, a druga w tym czasie poznała nowy sposób wykorzystania ziemniaków – jako pieczątki. Dzieci pomogły też w tarciu dyni, zobaczyły ukiszoną kapustę i zaprawianie kompotów. Jeśli chodzi o „izby” - przedszkolaki zobaczyły tu wiele interesujących rzeczy! Odkryły, że ich rodzice czy dziadkowie też mieli zabawki, ale nieco inne niż współczesne. Zamiast lalek Barbie – lale uszyte samodzielnie, w pięknych, ręcznie robionych sukienkach, zamiast mięciutkich pluszaków – misie nieco cięższe, z oczkami z guzików. Wiele sprzętów kuchennych, dziś już nieużywanych, dzieci mogły obejrzeć na własne oczy – w izbie znajdują się na przykład maślnica, garnek do rozdzielania mleka (?) czy przybory do wypiekania chleba. Wielkie wrażenie zrobiła też na zwiedzających sypialnia z pięknym łożem, kołyską dla dziecka, wózkiem sprzed ponad 70 lat, ówczesnym „odtwarzaczem muzyki” czy maszyną do pisania. Gdy wszystkie grupy zwiedziły już pomieszczenia i wykonały pieczątki z ziemniaków, zajęły się czas na tworzeniem zabawek... z sianka. Przy pomocy opiekunek i pań Szarotek powstały wspaniałe koty, z uszkami z pestek dyni i oczkami z ziarenek. Wreszcie nadszedł czas na posiłek! Przepyszne placuszki z dyni, przygotowane przez panie z zespołu, – już po kilku minutach talerze na stołach zupełnie opustoszały! Dzieci posłuchały jeszcze kilku opowieści Szarotek, zapewniły, że bardzo im się podobało, podziękowały za miłą gościnę, po czym udały się w drogę powrotną do swojego przedszkola. Ten dzień na pewno był dla nich niezapomniany!
tutaj.

XII - Zjazd Śpiewaczy 22 października odbył się XII Zjazd Śpiewaczy im. Mieczysława Dzieńdziela, organizowany przez Towarzystwo Śpiewacze „Dzwon” i Miejski Ośrodek Kultury. Zjazdy, które odbywają się co dwa lata, poświęcone są pamięci długoletniego dyrygenta Śląskich Chórów, w tym orzeskiego „Dzwonu”. Na początku, o godzinie 15.00, uczestnicy spotkali się na mszy św. w intencji dyrygenta w kościele pw. NNMP w Orzeszu. Następnie, o godzinie 16.30, rozpoczął się koncert w Zespole Szkół nr 1 im. Poległych na Pasternioku. Koncert otwarła dyrektor MOK – Małgorzata Lorens, która przypomniała działalność oraz sylwetkę – Mieczysława Dzieńdziela. Przedstawiła w bardzo ciepły sposób zarówno jego osiągnięcia jak i jego wspaniałą osobowość -"Proszę mi wierzyć że nigdy nie zapomnę jego ujmującego sposobu bycia. Czułam się jakbym rozmawiała z kimś bardzo bliskim, kogo znałam od bardzo dawna . Uśmiech, pogodne, ciepłe spojrzenie, spokój, radość z życia, z tego co robił".- mówiła dyrektor MOK. Był artystą, muzykiem, dyrygentem chórów śląskich. Chóry, które prowadził zdobywały czołowe nagrody i wyróżnienia na przeglądach, konkursach, festiwalach nie tylko na śląsku, w Polsce ale również poza granicami naszego kraju. Koncerty wyzwalały radość i niezapomniane wzruszenia estetyczne zarówno wśród słuchaczy i wykonawców. Następnie zostali przywitani gości honorowi, w tym: burmistrz Mirosław Blaski, z-ca przewodniczącego Rady Miejskiej Eugeniusz Szala , radny powiatowy Tadeusz Marszolik, radni, ks. prałat Stanisław Puchała, przedstawiciele Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr, chóry wraz z dyrygentami oraz pozostali zaproszeni goście. Po części oficjalnej nadszedł czas na zaprezentowanie się każdego chóru. Rozpoczął chór „Harmonia” z Mikołowa, następnie zaprezentowały się „Słowiczek” z Katowic-Kostuchny, „Chopin” z Bujakowa, a na samym końcu nasz orzeski „Dzwon”. Każdy z zaproszonych chórów przedstawił wiązankę utworów dwu-, trzy- lub czterogłosowych, pod batutą prowadzących ich dyrygentów. Na zakończenie uroczystości Burmistrz Miasta Orzesze Pan Mirosław Blaski podziękował wszystkim chórom za wspaniałe doznania estetyczne. To był dzień pełen emocji, pięknych dźwięków i wzruszeń! Szczególne podziękowania kierujemy do: ks. prałata Stanisława Puchały, za wygłoszenie Słowa Bożego podczas mszy świętej w intencji dyrygenta Mieczysława Dzieńdziela, wszystkich, którzy zaszczycili nas w tym dniu swoją obecnością, Pani dyrektor Zespołu Szkół nr 1 - Gabrieli Kret i personelowi za pomoc i współpracę w organizacji XII Zjazdu Śpiewaczego.
tutaj.

Warsztaty Kulinarne W piątek 21 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się kolejne warsztaty kulinarne - "Słówko o gotowaniu cz. 5". Prowadzący spotkanie Krzysztof Giel tym razem przygotował smaczną, aromatyczną zupę grzybową. Kolejną propozycją tych warsztatów była ryba z sosem grzybowym. Dziękujemy wszystkim przybyłym uczestnikom oraz naszemu Szefowi Kuchni za ciekawe spotkanie!
tutaj.

Mok 15 października obył się XI. Orzeski Spacer Historyczny. Wszyscy pasjonaci lokalnej historii i nie tylko spotkali się o godz. 15-tej w Izbie Regionalnej - RZŚ "Szarotek" w Mościskach. Była to również doskonała okazja dla wszystkich przybyłych uczestników do obejrzenia z bliska autentycznych eksponatów z początku XX wieku zgromadzonych w Izbie Pogoda nam sprzyjała, mogliśmy się cieszyć jesiennymi widokami dzielnicy Mościska, oraz posłuchać o ciekawych wydarzeniach historycznych. Tym razem było to finałowe spotkanie podsumowujące wszystkie spacery które były organizowane przez MOK czyli od maja 2014 r (I Orzeski Spacer). Pan Przemek Mycielski przestawił krótkie streszczenie wszystkich dotychczasowych tematów spotkań. Każdy uczestnik Spaceru dostał pamiątkowy dyplom za wytrwały udział w całym cyklu spacerów historycznych. Zakończeniem 11. Orzeskiego Spaceru Historycznego był poczęstunek przygotowany w altanie przy Izbie Regionalnej. Były kiełbaski z grilla, pączki i inne smakołyki, a to dzięki naszym sponsorom (Przetwórstwo Mięsno - Wędlinarskie Andrzej Wałach, FHU Kuczok Feliks Orzesze, Emilia Kristof - Firma Rodzinna, Wędliny Góralskie - PPHU "MARKAM" Kasinka Mała, Koziarz Ewa - Piekarnia "Ewa", Jarczyk Krzysztof - Piekarnia), którym bardzo dziękujemy za okazaną pomoc. Każdy uczestnik Spaceru dostał dyplom. W organizacji i przygotowaniu poczęstunku pomogły nam również: radna Pani Grażyna Matuszczyk oraz Pani Stefania Blaski i Krystyna Pająk z zespołu "Szarotki", serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i gościnność oraz zapraszamy do dalszej współpracy! Serdecznie dziękujemy Panu Przemkowi Mycielskiemu za znakomite prowadzenie wszystkich Orzeskich Spacerów Historycznych, które za każdym razem przyciągały wielu miłośników historii w każdym wieku.
tutaj.

XIV Plener Artystyczno-Malarsko-Fotograficzny 8-9 października miał miejsce kolejny XIV plener artystyczny malarsko-fotograficzny -"Piękno i magia gór".Celem pleneru jest rozwijanie wrażliwości na piękno, inspirowanie twórczego myślenia, wymiana doświadczeń, popularyzacja nowych technik artystycznych, a przede wszystkim integracja środowisk twórczych oraz promowanie młodych artystów. Wybranym miejscem pleneru, szczególnie atrakcyjnym, były Tatry, Zakopane.W pierwszy dzień pasjonaci malarstwa i fotografii zwiedzali ciekawe miejsca Zakopanego, część uczestników zobaczyła Galerię Sztuki XX wieku w willi Oksza - filii Muzeum Tatrzańskiego.Wystawa prezentowała głównie twórczość zakopiańskiej kolonii artystów, oraz sztukę artystów przelotnie związanych z Zakopanem. Można było zobaczyć zobaczyć m.in. prace Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Jana Rembowskiego, Rafała Malczewskiego.Jednak głównym celem artystycznych działań była jedna z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych dolin w Tatrach Zachodnich - Dolina Kościeliska. Piękne krajobrazy, interesujące formy skalne, oraz płynący dnem doliny Potok Kościeliski, skupiły uwagę i pasję malarskie oraz fotograficzne naszych uczestników. Efekty prac plenerowych będzie można obejrzeć w styczniu w Galerii MOK.
tutaj.

Wycieczka Rudy Raciborskie 8 października, wybraliśmy się do Rud Raciborskich. Zwiedziliśmy tam leżący na Europejskim Szlaku Cysterskim - Pocysterski Zespół Klasztorno - Pałacowy, liczący ponad 700 lat,nie tak dawno będący również siedzibą książęcą, który jest jednym z najcenniejszych architektonicznych zabytków Górnego Śląska. Poznaliśmy historię oraz smaki raciborskiego browaru mieszczącego się w Browarze Zamkowym. Można było skosztować, a nawet zakupić różne gatunki piwa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za wspólnie spędzony czas.
tutaj.

Wernisaż Józefa Hetmana 7 października w Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce wernisaż rzeźby i malarstwa intuicyjnego (od 1980 r. - do teraz) Józefa Hetmana. Artysta urodzony w Rybniku, maluje od lat 80-tych, wcześniej zajmował się plakatem, uczestniczył w licznych konkursach na plakat, w których zdobywał nagrody i wyróżnienia. To artysta z kręgu śląskich malarzy nieprofesjonalnych, zwanych artystami gołębiego serca i malarzami intuicyjnymi. Ulubioną tematyką jego prac jest Śląsk. Tworzy pejzaże, krajobrazy i sceny rodzajowe, a także portrety. W kręgu jego zainteresowań pozostaje także rzeźba. Na wystawie znalazły się zarówno pierwsze prace Józefa Hetmana, jak i te nowsze. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert - "Kapeli z Naszego Miasteczka", która wprowadziła wszystkich uczestników w śląski nastrój. Na wernisaż przybyli liczni znajomi i przyjaciele artysty, sympatycy malarstwa, inni malarze oraz przedstawiciele lokalnych władz ( m.in. burmistrz Czerwionki - Leszczyn Wiesław Janiszewski, dyrektor MOK w Czerwionce - Mariola Czajkowska ,przedstawiciel - Starostwa Powiatowego w Rybniku Grzegorz Potysz, radny z Orzesza Janusz Zgoł) placówek i stowarzyszeń. Nie zabrakło kwiatów, podziękowań oraz życzeń dla artysty. Jednym z przybyłych gości był Pan Stanisław Trefoń, właściciel kolekcji - "Barwy Śląska" - związany z "Stowarzyszeniem Barwy Śląska" w którym od 2007 roku zrzeszony jest także bohater dzisiejszego spotkania. Jego kolekcja znajdująca się w Rudzie Śląskiej gromadzi, ponad 2500 obrazów olejnych, akwareli i grafiki oraz 500 rzeźb w drewnie i węglu - mieszczącej się w Rudzie Ślaskiej. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w spotkaniu. Prace Józefa Hetmana będzie można oglądać w Galerii MOK do 7 listopada.
tutaj.

X Orzeski spacer Historyczny W sobotę, 24 września, miał miejsce X już, jubileuszowy Spacer Historyczny. Naszym celem były okolice Bukowiny i Górki św. Wawrzyńca. Tym razem nasz przewodnik, pan Przemysław Mycielski, opowiadał o Orzeszu i jego mieszkańcach w ostatnim roku II wojny światowej. Dzięki jego opowieści, a także wielu wspomnieniom i historiom przywoływanych przez samych uczestników spaceru, mogliśmy poznać wiele ciekawych i często zapomnianych faktów historycznych. Nasze spotkanie zakończyło się w sali MOK, gdzie na spacerowiczów czekała kawa, herbata i słodki poczęstunek. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym sobotnim spacerze.
tutaj.

Warsztaty kulinarne 16 września w Miejskim Osrodku Kultury po raz 3 gościliśmy znanego orzeskiego Mistrza - Kucharskiego - Krzysztofa Giela. Tym razem motywem przewodnim naszego spotkania było danie z kaczki. Podczas pokazu wszyscy uczestnicy mieli okazje poznać i posmakować aromatycznej kaczki w sosie jeżynowym z sałatką i kładzionymi kluseczkami. Nie zabrakło różnych ciekawostek kulinarnych i interesujących informacji od naszego gospodarza. Było bardzo miło i smacznie! Dziękujemy wszystkim przybyłym uczestnikom oraz naszemu Szefowi Kuchni! Wszystkich miłośników gotowania i dobrej kuchni zapraszamy już na kolejne spotkanie, które odbędzie się 21 października
tutaj.

Wakacje z MOK Jak co roku w Miejskim Ośrodku Kultury wiele dzieci mogło miło spędzić czas, biorąc udział w różnych zajęciach, które odbywały się w każdy dzień od poniedziałku do piątku przez dwa miesiące. A było w czym wybierać. Na uczestników czekało mnóstwo różnorodnych propozycji m.in. - plastycznych, tanecznych, ruchowych, medialnych czy filmowych oraz wycieczki. Dzieciaki świetnie się bawiły i z radością przychodziły na zajęcia A jakie atrakcje na nich czekały? Wakacje rozpoczęły się od warsztatów teatralnych opartych na grze Minecraft, uwielbianej przez dzieci. Uczestnicy przygotowali etiudy, wykorzystując w nich swoje ulubione postacie z gry. Dzięki małym aktorom lalki , stworzone szarego papieru, ożyły na scenie! Na początku lipca odbyły się również warsztaty medialne WWWarto, na których dzieci dowiedziały się, jak dbać o wizerunek w sieci poznały tajniki swoich smartfonów, dyskutowały na temat gier komputerowych, a także kręciły profesjonalne filmiki. W pracowni artystycznej odbywały się zajęcia z ceramiki, witrażu oraz mozaiki, mali uczestnicy poznali tajniki lepienia gliny oraz jej szkliwienia i wykonywali fantastyczne dzieła. Na zajęciach z witrażu dzieci cięły, szlifowały oprawiały, lutowały kawałki kolorowego szkła i zamieniały je w prawdziwe dzieła sztuki, powstały fantazyjne szklane formy różnych owadów, ptaszków. Przygotowany także został cykl warsztatów, które uczyły dzieci technik: makramy, szycia , haftowania oraz origami. Powstały oryginalne ozdoby, ciekawe formy użytkowe, pudełka, piękne zawieszki, kartki oraz efektowne kompozycje z papieru. Z myślą o tych najmłodszych uczestnikach w ofercie wakacyjnej znalazły się również zajęcia plastyczne -"Spotkania z Panią Kulturką", oraz małe plenery malarskie. Mali artyści na tych zajęciach rozwijali swoją wyobraźnię, kreatywność, zdolności manualne, twórcze oraz poznawali różne techniki malarskie. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach z scrapbookigu wykonały wspaniałe pocztówki wakacyjne, zakładki do książek, ramki, tabliczki na drzwi i piękne projekty wymarzonych sukienek. W ofercie wakacyjnej pojawiły się również zajęcia taneczne dzieci poznały różne style taneczne takie jak disco dla malucha, hip-hop, show dance, disco, jazz oraz zumbę- spotkały się one z dużym zainteresowaniem i akceptacją. Szczególnie dużą popularnością cieszyło się disco dla malucha, które od września dołączyło do stałych sekcji MOK. Najwytrwalsi uczestnicy tańczyli po kilka godzin w ciągu dnia i jeszcze było im mało! W naszej ofercie nie zabrakło również wesołych zajęć ruchowych, były zabawy i gry na Orliku oraz zajęcia ruchowe z chustą animacyjną. Dzieci poznały również tajniki królewskiej gry - jaką są szachy, oraz wzięły udział w warsztatach fotograficznych. Miłośnicy muzyki również mogli znaleźć coś dla siebie. A to za sprawą wyjątkowych warsztatów muzycznych, na których dzieci poznawały wiele nieznanych im wcześniej instrumentów, tworzyły ich własne wersje, próbowali malować do dźwięków muzyki i tworzyli wspaniałe orkiestry! Bardzo dużą popularnością cieszyło się również stacjonarne kino letnie kilka razy w tygodniu dzieci mogły obejrzeć różne bajki często znane i lubiane, ale również ciekawe nowości. W seansach brała udział rekordowa ilość uczestników, a atmosfera zajęć była niesamowita! Ciekawy program dla dzieci przygotowali również harcerze z 2. Szczepu Harcerskiego Polana. W sierpniu zostały zorganizowane trzy rodzinne wycieczki - Zatorland oraz dwie górskie wycieczki pod przewodnictwem przewodnika Tomasza Kołtuna. Pierwszą z nich był wyjazd do Zatorlandu. Wśród wielu atrakcji parku można było zobaczyć m.in .ruchome dinozaury, park owadów, bajkowych stworzeń, kino 5 D a nawet lodowisko. Celem kolejnej wakacyjnej wycieczki była - "Trójwieś"- Istebna, Koniaków i Jaworzynka. Uczestnicy dotarli do „Trójstyku”, czyli styku granic Polski, Czech i Słowacji, a także na Ochodzitą, skąd rozciągał się piękny widok na panoramę Beskidów. Zwiedziliśmy również koniakowskie Muzeum Koronki, a także Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej. 26 sierpnia pojechaliśmy do Brennej. Tam przeszliśmy się na spacer do Chaty Wuja Toma – drewnianej chaty góralskiej, znajdującej się na Przełęczy Karkoszczonka. O tym, że wakacje w MOK mogą być udane, świadczy wysoka frekwencja uczestników i ich aktywność. Ogółem w zajęciach wakacyjnych wzięło udział 975dzieci. W naszych zajęciach brały udział nie tylko dzieci z Orzesza, ale również z Łazisk Górnych, Czerwionki, Książenic, Rybnika, Mikołowa, Bełku.
tutaj.

20 czerwca na sali MOK w Orzeszu - Jaśkowicach miał miejsce pokaz taneczny grup: baletu oraz show-dancu. Wystąpiły dzieci które uczęszczają na zajęcia taneczne w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu. Dzieci zaprezentowały na dużej scenie swoje umiejętności taneczne swoim najbliższym którzy bardzo licznie przybyli na te szczególne wydarzenie. Rodzice i przyjaciele młodych artystów z dumą podziwiali postępy taneczne swoich pociech. Wystąpiły 4 grupy baletu (3 młodsze 3- 5 lat i jedna starsza od 5 lat) oraz grupa show dance. Obejrzeliśmy 8 przygotowanych układów tanecznych: "Łabędzie", "Na balu", "Tarzany", "Gdy nikt nie patrzy", "Przebudzenie", "Radość", jeden wspólny układ wszystkich grup baletu oraz "Na dzikim zachodzie". Pokaz stanowił podsumowanie ponad półrocznej pracy uczestników pod okiem instruktora - Pani Angeliny Pietraszek. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za udział w zajęciach. Dziękujemy wszystkim dzieciom za świetny występ oraz instruktor Angelinie Pietraszek za przygotowanie pokazu!!! tutaj.

XX Dni Orzesza tutaj.

Jubileuszowe XX Dni Orzesza już zakończone!!! Upłynęły w pozytywnej i artystycznej atmosferze, nie zabrakło dobrej zabawy! 11 czerwca na stadionie MKS "Sokół" o godzinie 15.00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie festynu, Burmistrz Mirosław Blaski w imieniu organizatorów wszystkich powitał, a następnie razem z Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Machem wręczali nagrody, medale oraz puchary zwycięzcom rozgrywek sportowych: Turniej Piłki Nożnej dla szkół podstawowych i gimnazjów o Puchar Burmistrza Miasta Orzesza - Turniej Minisiatkówki dziewcząt i chłopców o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Orzeszu - Turniej Piłki Nożnej o Puchar Orzesza - Turniej Tenisa Ziemnego kobiet i mężczyzn oraz par deblowych o Puchar Burmistrza Miasta Orzesza. Po uhonorowaniu sportowców, dziennikarz Radia Silesia Józef Szymaniec zapowiedział występy dziecięcych zespołów z orzeskich szkół - Orzeskie Talenty. .Wystąpili:"Wesoła Paka” z SP 5 z Zazdrości , Oliwia Kłosowska i Wiktoria Książek z SP 2 , Tomasz Pacha z SP 6 z Zawiść, zespół Red Lips wraz z solistką Amelią Kopiec z G3 z Gardawic ,duet – Julia Sikora i Paulina Płonka z G 2 z Zawady, zespół wokalny z Zespołu Szkół, „Rytmiczna 6”- zespół działający przy MOK oraz SP 4 w Jaśkowicach, duet "Gitara i my" -Weronika Brzęczek i Alicja Jankowiak. Następnie na scenie w przepięknych strojach pojawiły się gwiazdy TVS Silesia - "Julia i Kola", duet, w skład którego wchodzą Kornelia Maroszek oraz Justyna Gawlik-Sosna. Można było usłyszeć i pobawić się w rytm popularnych przebojów śląskiej muzyki rozrywkowej. Kolejne emocje wywołał koncert zaproszonego zespołu "Muzyczni Oprawcy" który swoim rockowym brzmieniem zachęcił uczestników do wspólnej zabawy przy znanych światowych hitach. Niezwykle energetyczny i profesjonalny występ obfitował w największe przeboje zarażając emocjami publiczność i przygotowując na przyjęcie gwiazdy wieczoru -"Rafała Brzozowskiego". Artysta porwał całą publiczność do śpiewu, zaprezentował mniej znane piosenki, jak i swoje największe hity m.in. - "Tak blisko, "Za mały świat". Koncert przyciągnął rzesze fanów w różnym wieku z znaczną przewagą nastoletniej młodzieży. Nie obyło się bez bisów, autografów i wspólnych selfie. Oprócz koncertów na stadionie, przygotowano jeszcze wiele innych atrakcji. Na najmłodszych dzieci czekał park zabaw (dmuchane zamki do skakania, zjeżdżalnia, gąsienica Megi, trampolina, bungee run). A dla młodzieży przygotowano kule bumper i deskę surfingową i oczywiście wszystkie dzieci mogły skorzystać z darmowej waty cukrowej i cukierków! Dużym powodzeniem cieszyły się również animacje przygotowane przez 2. Szczep Harcerski Polana Orzesze ( malowanie twarzy, puszczanie dużych baniek mydlanych, zajęcia decoupage,zwierzątka z baloników) oraz warsztaty modelarskie. Każdy mógł wykorzystać swoje zdolności manualne i stworzyć oryginalny latawiec z pomocą instruktora Pawła Bednarczyka. Zaprezentowano również pokaz lotów balonów na ogrzane powietrze. Zorganizowana impreza przyciągnęła sporo osób, nie tylko mieszkańców Orzesza, frekwencja dopisała. Dziękujemy wspaniałej publiczności za tak wiele wspólnej wspaniałej i kulturalnej zabawy podczas XX Dni Orzesza. tutaj.

3 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie z cyklu - "Słówko o gotowaniu", którego gospodarzem był dyplomowany Mistrz - Kucharski Krzysztof Giel. Tym razem odkrywaliśmy smaki Holandii ze szparagami w roli głównej. Poznaliśmy szparagowe tajemnice (jak gotować, obierać itp.) oraz sekret przygotowania doskonałego klasycznego sosu holenderskiego. Pan Krzysztof przygotował również mięsko z grilla podane z pyszną sałatką oraz omówił sposoby przyrządzania różnych mięs pieczonych na grillu. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas oraz Panu Krzysztofowi za przygotowanie dla nas tak ciekawego spotkania!!! tutaj.

9. Orzeski Spacer Historyczny 4 czerwca, w słoneczne sobotnie popołudnie, wybraliśmy się na 9. już Orzeski Spacer Historyczny. Tym razem tematem wędrówki były dzieje mieszkańców Orzesza pod okupacją podczas II wojny światowej. Zwiedziliśmy okolice słynnej Skałki, a także udaliśmy się na Górkę św. Wawrzyńca, pod pomnik znajdujący się na cmentarzu. Oprowadzał nas jak zwykle niezawodny pan Przemysław Mycielski, któremu bardzo dziękujemy za ciekawą opowieść. tutaj.

Podziękowania z Miejskiego Ośrodka Kultury tutaj.

Magia Budapesztu...... W dniach 30.04.- 03.05.- MOK zorganizował wycieczkę do stolicy Węgier - Budapesztu. To piękne miasto położone nad Dunajem z szeregiem wspaniałych zabytków, które mieliśmy okazje zobaczyć. Podczas całej naszej wycieczki zrealizowaliśmy cały nasz bogaty program. Przez 3 dni - aktywnie z naszym niezastąpionym przewodnikiem zwiedzaliśmy mnóstwo uroków węgierskiej stolicy, wspaniałe miejsca oraz zabytki. Uczestnicy wyprawy zobaczyli m.in. monumentalny Parlament,Zamek Królewski oraz niesamowitą architekturę Baszty Rybackiej,Bazylikę św. Stefana,Górę Gellerta,Esztergom, Wyszehrad, Szentendre. Wspaniała architektura i niecodzienne panoramy, szczególnie efektowne wieczorną porą pozostaną długo w pamięci wycieczkowiczów. Zapraszamy do fotogalerii! tutaj.

W niedzielne popołudnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu odbyła się premiera spektaklu "Czekając na Eddiego" w wykonaniu Integracyjnej Grupy Teatralnej "Pomost" z Orzesza. Młode aktorki pokazały nam świat współczesnych nastolatek. Wystąpiły przy zapełnionej publicznością sali MOK, pokazując nam bardzo dobry spektakl, wysoki poziom gry aktorskiej . W prezentowanych dialogach były momenty do refleksji oraz śmiechu, codzienne tematy przeplatały się z trudnymi pytaniami, które przepełniały głowy nastolatek. Scenariusz napisała Sandra Staletowicz, wyreżyserowała go opiekunka artystyczna „Pomostu”, Iwona Woźniak. Obsada: Iga Kania, Joanna Wiaterek . Cały spektakl trwał ok. 45 minut, później na wszystkich przybyłych uczestników tej premiery czekał poczęstunek. Po premierze, Iwona Woźniak, Sandra Staletowicz oraz Iga Kania oraz Joanna Wiaterek otrzymały liczne gratulacje i podziękowania m.in. od swoich Pomościaków , Miejskiego Ośrodka Kultury,od całej publiczności wśród której nie zabrakło rodziców młodych aktorów. Rodzicom młodych aktorów "Pomostu" również należą się podziękowania za ich wkład i pomoc oraz zaangażowanie w przygotowaniach (m.in. tego wspaniałego poczęstunku). Dziękujemy wszystkim którzy przybyli na premierę tego spektaklu i miło spędzili z nami niedzielne popołudnie! Pracownicy MOK dziękują młodym aktorkom "Pomostu'" oraz ich rodzicom za otrzymane kwiaty i upominek!!! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. tutaj.

W piątkowe popołudnie, 8 kwietnia, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Człowiek. Oblicza”. Autorką zdjęć jest Klaudia Dębiec, znana pod pseudonimem Negai Kirameki, co oznacza z języka japońskiego „blask nadziei”. Wśród gości nie zabrakło najbliższych i znajomych artystki, również modeli, których można było podziwiać na wystawionych zdjęciach. W wernisażu wzięli też udział nauczyciele wraz z dyrekcją technikum TEB Edukacja w Rybniku, do którego uczęszcza Klaudia (profil fototechnik), a także przedstawiciele grup fotograficznych z Orzesza, Łazisk Górnych i Żor. Negai Kirameki w swoich pracach skupia się na człowieku, przedstawiając go w różnych,często zaskakujących obliczach. Oglądający mogli podziwiać interesujące portrety i ciekawe połączenia, a także dostrzec odwołania do kultury japońskiej czy motywy cyrkowe. Oglądanie prac umilała muzyka gitarowa w wykonaniu Jakuba Koszowskiego i Roberta Krettka. Dziękujemy wszystkim za udział w wernisażu, a Klaudii życzymy kolejnych sukcesów i rozwijania swojego talentu! tutaj.

Rozstrzygniecie konkursu plastycznego!!! 23 marca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na pracę przestrzenna pt. " Kurczak lub zając wielkanocny". Wszystkie otrzymane prace były bardzo oryginalne i pomysłowe. Nagrodzonych oraz wyróżnionych zostało aż 21 prac. Każdy z uczetników otrzymał również dyplom oraz słodki upominek. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy wszystkim za przybycie! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!!! tutaj.

20 marca w sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach odbyło się Misterium Męki Pańskiej, przygotowane przez zespoły: RZŚ „Jaśkowiczanie” i „Młodzi Jaśkowiczanie”. Zaproszeni goście oraz publiczność mogła zobaczyć przejmujące i wzruszające widowisko. Swoim występem artyści wprowadzili nas w obchody Wielkiego Tygodnia i zbliżające się święta wielkanocne. Sceny znane z ewangelii przeplatały się z tradycyjnymi pieśniami liturgicznymi, występami solistów czy dźwiękami skrzypiec, gitary i trąbki. Autorem scenariusza była pani Maria Gawlik. Pani Maria otrzymała liczne gratulacje za przygotowany występ m.in. od ks. Ambrożego Siemianowskiego proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela oraz Małgorzaty Lorens dyrektor MOK, która złożyła również wszystkim świąteczne życzenia. Dziękujemy publiczności za udział, a artystom za zaangażowanie i podtrzymywanie regionalnych tradycji. tutaj.

11 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie - "Słówko o gotowaniu", którego gospodarzem był dyplomowany Mistrz - Kucharski Krzysztof Giel. Wiele było powodów, żeby zajrzeć w zeszły piątek do MOK: stukot garnków i patelni, aromaty krojonych jarzyn i prażonych przypraw, a przede wszystkim kuszący zapach dań. Spotkanie przybrało formę warsztatów kulinarnych, podczas których gotowaliśmy i odkrywaliśmy nowe smaki z naszym doświadczonym Mistrzem Kucharskim, finalistą konkursu "Po naszemu, czyli po śląsku Prezentacja kulinarna, to był nie tylko pokaz live cooking ale również degustacja! Każda z Pań miała możliwość skosztowania przygotowanych dań w postaci dwóch odsłon – słonej w formie sałatki oraz słodkiej jako deser. Pan Krzysztof omówił techniki wykonywania dań i podzielił się sztuczkami kulinarnymi. Każda uczestniczka została obdarowana słodkim upominkiem. Było miło, smacznie i inspirująco! Dziękujemy wszystkim Paniom za przybycie i wspólnie spędzony czas oraz Panu Krzysztofowi za przygotowanie dla nas tak ciekawego spotkania!!! tutaj.

W zeszłą sobotę 5 marca - MOK zorganizował wycieczkę do Sztolni Czrnego Pstrąga. Można było zobaczyc również Muzeum Powstań Śląskich oraz Kopalnię Guido. Płynąc łódką kilkadziesiąt metrów pod ziemią w tajemniczej scenerii, poznaliśmy historię tarnogórskiego górnictwa. Oglądając oryginalne eksponaty w Muzeum Powstań Śląskich mogliśmy się przenieść w realia życia na Górnym Śląsku z początków XX wieku. A naszą wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem kopalni Guido-poziomu 170 - poziomu świętej Barbary. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wyprawy za mile spędzony czas i zapraszamy na kolejne wycieczki. tutaj.

Działo się ....relacja z ferii zimowych 2016 zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. Ferie zimowe w MOK były pełne atrakcji i niespodzianek dla dzieci. Brak śniegu nie przeszkadzał uczestnikom ferii zimowych w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu. Od pierwszego do ostatniego dnia czekało na nich mnóstwo atrakcji, z bogatej oferty zajęć każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od twórczych inspiracji, przez zajęcia plastyczne, warsztaty z ceramiki, zajęcia rękodzieła, taneczne, rozgrywki szachowe po warsztaty fotograficzne, dziennikarskie oraz zabawy integracyjne i ruchowe. Dzieci każdego dnia miały możliwość obejrzenie filmu. Na zajęciach plastycznych ( Spotkanie z Panią Kulturką) dzieci mogły się wykazać kreatywnością i pomysłowością powstawały piękne, filcowe maskotki (sowy i kotki), oryginalne kwiaty z papieru, kolorowe malowane kompozycje na drewnianych deseczkach oraz oryginalne zakładki do książek czy kolorowe bałwanki z skarpetki. Każdy mógł spróbować swoich sił tworząc niesamowite dzieła w pracowni artystycznej (ceramika, witraż oraz mozaika). Uczestnicy  lepili, malowali, wypalali, szlifowali, a owocem swojej ciężkiej pracy można było pochwalić się w domu. Dzieci poznały techniki tworzenia mozaiki,"malowały" kolorowym szkłem i powstały niesamowite kompozycje. Zarówno w pierwszym i drugim tygodniu odbywały się warsztaty plastyczne, które prowadziła Pani Stefania. Dzieci mogły się wykazać manualnie, wyszywając oryginalne przytulanki, tworząc piękne pudełka z origami, wyplatać kolorowe bransoletki metodą makramy oraz wykonać zakręcone pudełka z papieru metodą quillingu. Warsztaty z Panem Ryszardem - "Rysikiem drapane”, znów przyciągnęły wielu chętnych. Ich uczestnicy mogli „wydrapać” swoje ulubione postaci z bajek w drewnie. Podczas zajęć tanecznych, mali tancerze mogli poznać podstawowe kroki oraz figury związane z różnymi stylami tańców: hip-hopu, disco, oraz jazzu. Nowością tegorocznych ferii była Pracownia Eksperymentalna mali uczestnicy poznali różne sposoby wykorzystania interesujących produktów znajdujących się w każdej kuchni (ciało nienewtonowskie - jak zrobić wybuchający wulkan itp.). Dużą popularnością cieszyły się zabawy ruchowe i integracyjne oraz z chustą Klanza. Okazało się, że można znakomicie bawić się bez komputera i gier komputerowych, grając w „zbijaka”, „dwa ognie”, „ciuciubabkę” itp. Podczas warsztatów z fotografii i animacji dzieci mogły poznać krótką historię fotografii oraz wcielić się w fotografów i modeli. By wprowadzić nieco ducha rywalizacji w te ferie, rozegrano turniej gier planszowych oraz rozgrywki szachowe. Jedną z wielu atrakcji feryjnych były również 2 wycieczki zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. W pierwszym tygodniu ferii dzieci pojechały do Izby Regionalnej w Orzeszu-Mościskach. Panie z Zespołu Regionalnego Szarotki przeprowadziły z dziećmi zajęcia kulinarne. Dzieci piekły pączki, faworki, oponki, a po zajęciach w kuchni oglądały autentyczne eksponaty zgromadzone w Izbie oraz grały w rożne gry planszowe. Dużym zainteresowaniem cieszył się wyjazd do Centrum Wspinaczkowego "Cechownia " w Rybniku w którym wzięło udział ponad  czterdzieści dzieci. Pod okiem instruktora i opiekunów próbowały swoich sił na ściance wspinaczkowej wykazując się dużą odwagą i umiejętnościami. Wielu naszych małych wspinaczy zdobyło cukierki, które znajdowały się na samym szczycie 8 metrowej ścianki. Dzieci poznały obsługę sprzętu wspinaczkowego i podstawowe techniki wspinaczki. Wszyscy bawili się świetnie i szybko zrodził się pomysł aby powtórzyć taki wyjazd w którym wzięło udział ponad  czterdzieści dzieci. Ferie z MOK minęły zatem… bez nudy. Kreatywnie, twórczo, aktywnie i nieco naukowo. tutaj.

12 lutego w piątkowy wieczór w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu odbył się wernisaż wystawy poplenerowej. Już od kilkunastu lat w naszym Ośrodku organizowane są spotkania artystyczno-fotograficzne. Każdy z uczestników XIII pleneru malarsko-artystyczno-fotograficznego pt. "Mirów i okolice w jesiennych barwach" zaprezentował swoje prace w Galerii MOK. Na otwarcie wystawy przybyli liczni goście, uczestnicy pleneru,radni miasta, oraz znajomi. Na wszystkich zaproszonych czekało ponad 20 niesamowitych prac.Uczestnicy tej wycieczki wybrali się w okolice Jury Krakowsko - Częstochowskiej do Mirowa. Znajdowały się tam ruiny zamku , wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd z połowy XIV wieku w czasach Kazimierza Wielkiego. Położony na skalistych wapiennych wzgórzach zamek w Mirowie stanowił cel działań artystycznych, można go było odnaleźć na wielu przedstawionych pracach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom pleneru oraz wszystkim za przybycie na wernisaż i zapraszamy na kolejne!!! tutaj.

Bal to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni, jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było i u nas. W piątek 5 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu odbył się bal przebierańców. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana i wiele innych postaci. Przebierańcy chętnie uczestniczyli w wesołych tańcach w rytmach znanych dziecięcych oraz popularnych utworów. Były również liczne konkursy, zabawy z chustą animacyjną, balonami itp. Na każdego uczestnika balu czekał stół ze smakołykami i napojami. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział i zaangażowanie w przygotowaniu pięknych balowych strojów. Zabawa dostarczyła dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń. tutaj.

10 stycznia (w niedzielę) w sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach, rozbrzmiewały kolędy i pastorałki oraz odbyło się przedstawienie jasełkowe w wykonaniu RZŚ "Jaśkowiczanie", "Młodych Jaśkowiczan" - ze Szkoły Podstawowej nr 4, oraz dzieci z przedszkola „Piccolo” . Reżyserem tego spektaklu była Pani Maria Gawlik kierownik artystyczny Jaśkowiczan. W przepięknych strojach, w pięknej scenerii, przy dźwiękach kolęd na scenie wystąpili aniołowie, pastuszkowie, trzej królowie oraz święta rodzina. Miłym akcentem tego magicznego wieczoru były występ najmłodszych aktorów - dzieci z przedszkola „Piccolo”z Jaśkowic. Na scenie można było podziwiać występy, licznych aktorów, były również popisy solowe w tańcu, śpiewie, gry na różnych instrumentach. Oryginalne przedstawienie skupiło wielu mieszkańców Orzesza, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych,sala była pełna gości, byli również przedstawiciele władz miasta, burmistrz Mirosław Blaski wraz z małżonka , z-cą burmistrza Sylwia Krawczyk i przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mach, z-ca przewodniczącego Eugeniusz Szala, oraz dyrektorzy placówek oświatowych i innych organizacji. Pani Maria Gawlik otrzymała gratulacje za przygotowany występ m.in. od burmistrza Mirosława Blaski,członków zespołu oraz przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Kultury. Występ był uwieńczeniem wielogodzinnych i wielotygodniowych prób zespołu oraz dzieci. Widowisko zakończyła wspólnie zaśpiewana kolęda pt. „Cicha noc”. Wszystkie występy spotkały się ciepłym przyjęciem publiczności, świadczą o tym iż tradycja kolędowania jest ciągle żywa i warto ją kultywować i pokazywać innym. Podczas tego przedstawienia była zorganizowana zbiórka nakrętek oraz innych środków na rzecz rehabilitacji Natalii Daszkiewicz. Dziękujemy wszystkim aktorom za wspaniały występ oraz dziękujemy publiczności która licznie przybyła na koncert i zapraszamy na kOLEJNE WYSTĘPY. tutaj.

6 stycznia 2016 r. o godz. 15.00, w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Orzeszu, miała miejsce wspaniała uczta duchowa dla wszystkich, którzy kochaja muzykę. Tradycyjnie już wysłuchaliśmy kolęd i pastorałek w wykonaniu naszego Chóru ”Dzwon”, który tym razem zaprosił do współpracy zespół ,"The Feel Harmonic" w składzie: Agnieszka Zawierucha, Katarzyna Muller Wantuła, Natalia Łukaszewicz, Adam Seiffert oraz Janusz Fabisiak, na co dzień artyści Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wszystkich przybyłych przywitała Małgorzata Lorens - dyrektor MOK Orzesze oraz Burmistrz miasta Pan Mirosław Blaski. Koncert poprowadził prezes „Dzwonu” Witold Żurek. Pałeczkę dyrygenta dzieliły na zmianę Martyna Rim oraz Natalia Łukaszewicz. Można było posłuchać kolęd i pieśni w tradycyjnych jak i nowoczesnych aranżacjach. Artyści zaprezentowali m.in. ,,Mędrcy świata monarchowie'', ,,Dzisiaj w Betlejem'', ,,Witajmy Jezusa'', "Lulajże Jezuniu", "Gdy śliczna Panna", "Wesołą nowinę", "Narodził się Jezus Chrystus", "Gdy się Chrystus rodzi", "Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem", "Pastorałkę Beskidzką", "Kolędę Góralską", "Zaśnij już". Uczestnicy byli pod wrażeniem koncertu Chóru oraz zespołu „The Feel Harmonic”, który bisował utworem "Maryjo czy Ty wiesz". Po koncercie w Miejskim Ośrodku Kultury miało miejsce spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Chór "Dzwon". Uczestniczyli w nim zaproszeni goście m.in.: burmistrz Mirosław Blaski, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mach, dyrektor Małgorzata Lorens, ksiądz proboszcz Henryk Centner oraz członkowie wspierający. Miejski Ośrodek Kultury dziękuje artystom, organizatorom oraz wszystkim przybyłym w tym dniu na koncert. tutaj.

3 stycznia na sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach miało miejsce przedstawienie jasełkowe -”Śląskie Jasełka” w wykonaniu RZŚ „Szarotki”. Aktorzy ukazali nam radość i nadzieję wypływającą z Bożego Narodzenia, w tradycyjnej, ale zupełnie niekonwencjonalnej formie pełnej śląskiego humoru który wywołał wiele uśmiechu na twarzach gości. Pokazana inscenizacja jasełek urozmaicona śpiewami śląskich piosenek i dowcipnymi tekstami bardzo się wszystkim podobała, została ciepło przyjęta przez wszystkich zaproszonych gości m in. przedstawicieli władz miasta z zastępcą burmistrza Sylwią Krawczyk i przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Machem na czele, radnymi Grażyną Bortlik i Grażyną Matuszczyk. Dyrektor MOK Małgorzata Lorens, przywitała wszystkich zgromadzonych gości, podziękowała występującym aktorom oraz kierownikowi Zespołu Renacie Sacha i złożyła wszystkim noworoczne życzenia. Życzenia noworoczne również skierowała do wszystkich przybyłych gości, z-ca burmistrza Sylwia Krawczyk. Miejski Ośrodek Kultury przyłączył się do akcji charytatywnej - zbiórki nakrętek dla Natalii Daszkiewicz. Akcja ta będzie również powtórzona przy okazji kolejnego programu dn. 10 stycznia-występu „Święta, święta czas kolędowania” w wykonaniu RZŚ „Jaśkowiczan ”oraz „Młodych Jaśkowiczan” i dzieci z przedszkola „Piccolo”. Podczas występów będzie można zakupić kalendarze na 2016 rok z wizerunkiem Natalii, środki otrzymane z sprzedaży przeznaczone będą na jej rehabilitacje. Dziękujemy publiczności która przybyła na przedstawienie oraz zapraszamy na kolejne występy. tutaj.

Wielkie Strojenie Choinki 9 grudnia przed budynkiem MOK , tradycyjnie już po raz trzeci miało miejsce Wielkie Strojenie Choinki. Wszystkich przybyłych gości przywitała Pani Małgorzata Lorens, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu, która poprowadziła całe to uroczyste spotkanie. Burmistrz Miasta Orzesza Mirosław Blaski wszystkim zgromadzonym złożył świąteczne życzenia i jako pierwszy rozpoczął akcję wieszania bombek na choince. Dalej swoje bombki zawiesili zaproszeni radni miasta, przedstawiciele placówek oświatowych, parafii i przybyli mieszkańcy. Występy dzieci z zespołu „Promyczki” z Przedszkola nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Orzeszu oraz koncert Mikołajkowej Orkiestry Dętej zapewniły nam radosną, świąteczną atmosferę. Kolejną atrakcją tej imprezy był kiermasz świąteczny, gdzie można było się zaopatrzyć w ręcznie robione ozdoby świąteczne, biżuterię, modne sweterki z zimowym motywem, wyroby ceramiczne i regionalne słodkości, miody, oscypki, oraz domowe pierniki. Na każdego przybyłego uczestnika „Wielkiego Strojenia Choinki” czekała bożonarodzeniowa ciepła herbatka oraz ciasto piernikowe przygotowane przez MOK. Imprezie towarzyszyło również rozstrzygniecie i wręczenie dyplomów uczestnikom Konkursu „Na Najładniejszą Ozdobę Choinkową. Wszystkie konkursowe ozdoby choinkowe były bardzo oryginalne i pomysłowe, a wykonywały je już 3 -latki, dzieci młodzież oraz dorośli. Przygotowane bombki zostały przekazane Fundacji „Pomaluj Nasz Świat” na leczenie i rehabilitacje dzieci. Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie:) tutaj.

6 grudnia to wyjątkowy dzień, który kochają szczególnie dzieci, bowiem w tym dniu otrzymują oczekiwane prezenty od Świętego Mikołaja. Pomimo braku białego śniegu 6 grudnia do sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu - Jaśkowicach, jak co roku zawitał Mikołaj. Czas oczekiwania na wyjątkowego gościa wypełniony został wieloma atrakcjami, różnymi grami i zabawami, prowadzonymi przez animatorów. Było również malowanie twarzy oraz zwierzątka z baloników oraz różne słodkości. Po krótkim programie artystycznym Mikołaj rozdawał dzieciom długo oczekiwane prezenty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć! tutaj.

Szachy!!! 2 grudnia na ręce Dyrektor MOK Małgorzaty Lorens trafiło 20 sztuk nowych, drewnianych szachów, które zostały zasponsorowane przez Fundację "Nasz Śląsk" z Chorzowa,przekazał je Pan Łukasz Duran. Pan Łukasz od września jest instruktorem naszej sekcji Szachowej -prowadzi on zajęcia szachowe w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu, które odbywają się w każdą środę w godz 16:00 do 18:00. Dziękujemy bardzo Fundacji "Nasz Śląsk" za przekazane nam zestawy szachów, które na pewno posłużą wszystkim dzieciom uczestniczącym na zajęciach szachowych! Dziękujemy również Panu Łukaszowi Duranowi za zaangażowanie w przygotowaniu i przeprowadzeniu Turnieju Szachowego. tutaj.

28 listopada na sali MOK w Jaśkowicach odbyła się "Potańcówka Andrzejkowa". Impreza zaczęła się się o godz. 20-tej i potrwała do rana do godziny 3.00. Nie zabrakło konkursów, tradycyjnych "węży" uśmiechu i szampańskiego nastroju. Dziękujemy tym wszystkim, którzy bawili się z nami w ubiegłą sobotę! Zapraszamy na zabawę karnawałową, która odbędzie się 6 lutego !!! tutaj.

2 grudnia o godz. 15:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu, odbyło się rozdanie nagród dla uczestników: Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych 6. Edycji oraz Międzyszkolnego Turnieju Szachowego. Dyrektor MOK Pani Małgorzata Lorens wręczyła wszystkim finalistom, oraz pozostałym uczestnikom konkursu dyplomy i nagrody. Nagrody ufundował Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu oraz Fundacja "Nasz Śląsk" z Chorzowa, która zasponsorowała zestawy szachów. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy wszystkim za przybycie! tutaj.

27 listopada w piątek o godz. 17:30 w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się rozdanie nagród zwycięzcom Konkursu Fotograficznego " Śladami Wielkich Fotografów". Jeszcze raz gratulujemy wszystkim wygranym oraz pozostałym uczestnikom konkursu. tutaj.

KONKURS!!! 18 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu odbyła się 6. Edycja Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Jego celem, jak co roku było zachęcenie dzieci i młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy o kulturze krajów anglosaskich. Dyrektor MOK Orzesze Pani Małgorzata Lorens przywitała uczniów orzeskich szkół, którym także życzyła powodzenia. Przy okazji warto podkreślić, że impreza organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu jest jedyną tego typu na terenie powiatu mikołowskiego! Pytania testu przygotował pan Sebastian Mendecki - nauczyciel informatyki i języka angielskiego w SP 6. Turniej zgromadził 7 uczestników z orzeskich szkół podstawowych i aż 20 z gimnazjum. Konkursowi towarzyszyła prezentacja multimedialna. Zawierała ciekawostki dotyczące Australii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Każdy ze slajdów posiadał angielskie słowo lub sformułowanie. Można było dowiedzieć się między innymi czym jest barbie w Australii i gdzie na świecie żyje najwięcej rudych ludzi. Wśród gości prezentacji znalazł się Homer Simpson! Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie młodzieży, a wszystkim uczniom za tak liczne przybycie! Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 2 grudnia. tutaj.

Uroczystość 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wawrzyńca na Górce w Orzeszu, koncelebrowanej przez księży: prałata Stanisława Puchałę, proboszcza Piotra Borkowego oraz proboszcza parafii Nawiedzenia NMP Henryka Centnera i ks. seniora Szyszkę. W przygotowanym programie uroczystości znalazł się koncert muzyki renesansowej w wykonaniu znanych, światowej klasy muzyków:Bena Salfielda oraz Andrea Dieci, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miasta. Koncert poprowadził Franciszek Wieczorek z Zawiści. Po mszy przedstawiciele władz miasta, placówek oświatowych, organizacji społecznych, pocztów sztandarowych, harcerzy oraz mieszkańców, złożyli kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu parafialnym upamiętniającym orzeszan pomordowanych w okresie II wojny św. Uroczyste obchody oficjalnie zakończyły się na cmentarzu komunalnym, gdzie burmistrz Mirosław Blaski odsłonił pomnik poświęcony pamięci mieszkańcom Orzesza, którzy walczyli oraz polegli w obronie Ojczyzny w Powstaniach Ślaskich i na frontach II Wojny Światowej, stali się ofiarami Tragedii Górnośląskiej oraz byli represjonowani w okresie powojennym. Pomnik został poświęcony przez ks. proboszcza Piotra Borkowego. Miejski Ośrodek Kultury bardzo serdecznie dziękuje chórowi „Dzwon”, który tradycyjnie już zapewnił oprawę muzyczną uroczystej Mszy Świętej oraz wszystkim za liczne przybycie i uczestnictwo w tegorocznych obchodach Święta Niepodległości. tutaj.

7-8 listopada miał miejsce kolejny XIII plener artystyczny malarsko-fotograficzny. Celem pleneru jest rozwijanie wrażliwości na piękno, inspirowanie twórczego myślenia, wymiana doświadczeń, popularyzacja nowych technik artystycznych, a przede wszystkim integracja środowisk twórczych oraz promowanie młodych artystów. Tym razem uczestnicy tej wycieczki wybrali się w okolice Jury Krakowsko - Częstochowskiej – do Mirowa. Znajdowały się tam ruiny zamku , wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd z połowy XIV wieku w czasach Kazimierza Wielkiego. Położony na skalistych wapiennych wzgórzach zamek w Mirowie wygląda niezwykle szczególnie podczas jesieni, stanowił on doskonały cel działań artystycznych. Pasjonaci malarstwa oraz fotografii zwiedzili słynne Sanktuarium Leśniowskie, zabytkowy zespół stodół oraz cmentarz żydowski w Żarkach, założony w 1821 roku. Efekty omawianego pleneru, będzie można zobaczyć w styczniu w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu. tutaj.

Śladami historii... Śladami historii.... 24 października odbył się 8. Orzeski Spacer Historyczny, już ostatni w tym roku. Wszyscy pasjonaci historii i nie tylko spotkali się o godz. 14:30 przy „Sołtysówce” w Zgoniu aby udać się w historyczną wędrówkę pamiętnych wydarzeń z września 1939 roku. Ciepła, słoneczna pogoda w tym dniu zachęcała do pieszych wędrówek. Uczestnicy spaceru przeszli ulicami Zgonia, odwiedzili miejsca, gdzie rozegrały się tragiczne dla miejscowości wydarzenia z okresu wybuchu II Wojny Światowej. Głównym punktem Spaceru był cmentarz, gdzie znajduje się Pomnik zamordowanych mieszkańców Zgonia w czasie agresji niemieckiej. Podczas tej wycieczki, historię tych wydarzeń z 1939 roku opowiadał nam historyk Przemysław Mycielski oraz swoimi wspomnieniami podzieliła się z nami jedna z mieszkanek Zgonia- Pani Anna Nycz. Pani Ania przygotowała na tę okazję specjalny folder opisujący pamiętne wydarzenia z 3 września 1939 roku, sceny które rozgrywały się w dzielnicach Zgonia:Wieś, Przygoń i Kopaniny, związane z rozkazem pacyfikacji Zgonia po nieprawdziwych meldunku wojskowym z Gostyni o ostrzelaniu samolotu z wieży kościoła w Zgoniu ( samolot został pomyłkowo ostrzelany przez wojska niemieckie stacjonujące w Gostyni). Zakończeniem 8. Orzeskiego Spaceru Historycznego był poczęstunek przygotowany w „Sołtysówce. Dziękujemy wszystkich uczestnikom za przybycie oraz szczególnie radnej Pani Grażynie Bortlik, Joannie Bortlik, Róży Kępce oraz Pani która przyniosła ciasto za zaangażowanie, pomoc i miłą atmosferę. Zapraszamy już w przyszłym roku na ciąg dalszy historycznych wędrówek. tutaj.

Śladami tysiącletniej historii... W zeszłą sobotę 10 października, odbyła się wycieczka zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu do Ołomuńca. Ołomuniec dzięki swojemu położeniu, uniwersytetowi, duchowym i kulturowym tradycjom przez długie stulecia stanowił naturalne centrum Moraw. Podczas naszej wycieczki odkrywaliśmy barokowe piękno tego miasta - zwiedziliśmy okazałą siedzibę arcybiskupstwa ołomunieckiego - Pałac Arcybiskupa, Klasztor Hradisko - Benedyktynów oraz rozległe ołomunieckie Stare Miasto, które jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wyprawy za mile spędzony czas i zapraszamy do obejrzenia zdjęć. tutaj.

Piękno Natury zaklęte w pędzlu Wernisaż pani Ireny Błażycy, który odbył się 1 października w Miejskim Ośrodku Kultury okazał się dużym sukcesem. Na otwarcie wystawy „Piękno Natury” przybyli liczni goście, radni miasta, znajomi oraz rodzina artystki. Pani Błażyca jest emerytką, a maluje od kilku lat. To, że w wolnych chwilach poświęca się sztuce dla wielu gości wernisażu było prawdziwą niespodzianką, bowiem wcześniej niewiele osób znało jej pasję. Irena Błażyca jest wychowanką Pracowni Artystycznej, działającej przy orzeskim MOK. - Dziękuję, pani Joli Migule, z Miejskiego Ośrodka Kultury, która zachęciła mnie do farb olejnych - powiedziała. Niewykluczone, że już wkrótce odbędzie się kolejna wystawa pani Ireny, tym razem obrazów malowanych pastelami. Malarstwo Pani Ireny Błażycy charakteryzuje delikatność i świeżość wykonania. Każdy z obrazów jest dokładnie dopracowany pod względem malarskim. Optymistyczna i jasna kolorystyka dzieł przedstawiających cztery pory roku, martwą naturę, roślinność i przyrodę to cechy wyróżniające Irenę Błażycę. Na gości Miejskiego Ośrodka czeka 28 prac artystki, które można oglądać w Galerii Na I Piętrze. Do 31 października, w godzinach pracy MOK. Zapraszamy! tutaj.

NA SPACERZE Z HISTORIĄ „W obronie ojczyzny. Mieszkańcy Orzesza wobec agresji niemieckiej we wrześniu 1939” - pod tym hasłem 19 września odbył się 7. Orzeski Spacer Historyczny, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury. Ciepła sobotnia pogoda przyciągnęła wielu sympatyków przeszłości naszego miasta, nie tylko mieszkańców Orzesza. Tym razem, uczestnicy spaceru mieli okazję być w miejscach, które odegrały rolę w działaniach wojennych we wrześniu 1939 roku. Dla wielu uczestników spacer stał się symboliczną podróżą śladami przodków. Spacer rozpoczął się na ul. Powstańców. Uczestnicy przeszli obok kościoła ewangelickiego, dawnej krzyżówki i doszli do pomnika na Pasternioku, pod którym zapalono znicz. O tym, co działo się w Orzeszu w pierwszym miesiącu II wojny światowej opowiadał historyk Przemysław Mycielski, który zachęcał do podzielenia się własnymi, rodzinnymi historiami. Była to także okazja do wielu interesujących dyskusji na tematy wojenne. Zakończeniem 7. orzeskiego spaceru historycznego był poczęstunek przygotowany w Miejskim Ośrodku Kultury, Celem Orzeskich Spacerów Historycznych, organizowanych od 2014 roku jest poznanie historii miasta oraz integracja społeczności. O tym, że taki pomysł na sobotnie popołudnia się sprawdza świadczy rosnące zainteresowanie każdym spacerem. Druga część spaceru śladami września 1939 roku odbędzie się ulicami Zgonia w październiku. tutaj.

W środę 16 września 2015 r. w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu odbył się wernisaż wystawy autorstwa Andrzeja Marka zatytułowanej" Moją pasją malowanie". Pana Andrzeja gościliśmy w MOK-u, już parokrotnie, jego obrazy zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i aprobatą wśród licznych odbiorców. Artysta zachwyca wyszukanym kolorytem, żywiołowością kreski, dbałością o szczegóły, wyważoną kompozycją oraz dynamicznie prowadzoną narracją. Prace, które można podziwiać w Galerii MOK, pokazują, że w sferze zainteresowań twórczych artysty przeważa obserwacja natury oraz inspiracje wzorowane na dawnych mistrzach malarstwa polskiego. Na wernisaż przybyli liczni znajomi i przyjaciele artysty, sympatycy malarstwa oraz przedstawiciele lokalnych władz i placówek oświatowych. Nie zabrakło kwiatów, podziękowań oraz życzeń dla artysty. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w spotkaniu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. tutaj.

Chór "Dzwon" działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu, zorganizował wycieczkę do Sandomierza połączoną z warsztatami muzycznymi w dniach 9 -11 września. W ciągu 3 dni grupa zwiedzała malowniczy Sandomierz - miasto pełne zabytków, wyróżniające się magicznym klimatem. W przygotowanym obszernym planie wycieczki był : Szydłów (kościół św Władysława, ruiny zamku, synagoga), Kurozwęki (pałac), Rytwiany (dawny klasztor kamedułów), Sandomierz-stare miasto-wieża Opatowska, kościół Ducha św, rynek, ratusz, dom Długosza, katedra, wzgórze zamkowe, kościół dominikański, wąwóz Królowej Jadwigi, oraz Koprzywnica-dawny klasztor cystersów-Baranów Sandomierski, Pacanów-sanktuarium Pana Jezusa Konającego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego malowniczego miasta. tutaj.

Drugi miesiąc wakacji w MOK!!!
W sierpniu Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu przygotował bogatą ofertę zajęć wakacyjnych dla dzieci z przewagą sportowego ducha. W tym drugim miesiącu wakacji również został przeprowadzony blok zajęć plastycznych, ceramicznych, witrażu, grafiki, warsztatów rękodzielniczych, modelarskich - konstruowanie latawców oraz szachowych i sportowych które odbywały się również w miesiącu lipcu. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty scrapbookigu - dzieci samodzielnie ozdabiały swoje ramki do zdjęć wspomnieniami z wakacji. 14 sierpnia w piątek odbył się piknik do stadniny koni w Palowicach. Zainteresowanie tym wyjazdem było bardzo duże, autobus był pełen dzieci. Największą atrakcją dla naszych małych uczestników wycieczki była przejażdżka wozem taborowym po urokliwym "Pojezierzu Palowickim". Dzieci mogły podziwiać piękno pobliskiej wsi i miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Każdy miał okazję znaleźć się na końskim grzbiecie, były organizowane indywidualne przejażdżki konne. Oczywiście na pikniku dla nie zabrakło ciepłego posiłku dla każdego. Zajęcia wakacyjne zakończyliśmy fotograficzną sesją mody, gdzie dzieci mogły się poprzebierać, samodzielnie robić zdjęcia pod okiem instruktora oraz wczuć się w rolę małej modelki / modela, a przede wszystkim dobrze się bawić. Miejski Ośrodek Kultury współorganizował wraz z Harcerzami z 2 Szczepu Harcerskiego „Polana” Orzesze półkolonie dla dzieci. W programie były gry ruchowe, zajęcia plastyczne, sportowe, integracyjne, praktyczne różne turnieje i zawody, zabawy taneczne, oraz wycieczki. Z różnorodnej oferty zajęć wakacyjnych, które zorganizował Miejski Ośrodek Kultury w sierpniu skorzystało aż 538 dzieci. Liczba wszystkich uczestników zajęć podczas całych wakacji wyniosła aż 1118 dzieci. W naszych zajęciach brały udział nie tylko dzieci z Orzesza, ale również z Łazisk Górnych, Czerwionki, Książenic, Rybnika, Mikołowa , Bełku oraz z USA, Niemiec i Norwegi Cieszyły się one dużym powodzeniem, zarówno dzieci jak i uznaniem rodziców, czego dowody bardzo często otrzymywaliśmy na facebooku. tutaj.

Pierwszy miesiąc wakacji w MOK!!!
Jak co roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu wiele dzieci mogło mile spędzić czas, biorąc udział w różnych zajęciach. A było w czym wybierać. W dniach od 01 do 30 lipca w godz. od 10:00 do 14:00, miały miejsce atrakcyjne zajęcia dla dzieci m.in.: zajęcia plastyczne, taneczne, teatralne, modelarskie, rękodzielnicze, sportowe oraz szachowe. Ogólna liczba uczestników wszystkich zajęć wakacyjnych w lipcu to aż 580 dzieci. Z dużym entuzjazmem, jak można było przypuszczać spotkały się zajęcia z płaskorzeźby – czyli zdrapki w drewnie, dzieci za pomocą dłuta rzeźbiły piękne wzory, powstały królewny, rycerze, konie, motywy florystyczne i bajkowe. W pracowni artystycznej odbywały się zajęcia z ceramiki, mali uczestnicy poznali tajniki lepienia gliny i wykonali fantastyczne dzieła. Na zajęciach z witrażu można było dowiedzieć się jak wykonać witraż metodą Tifanny'ego - dzieci cięły, szlifowały oprawiały, lutowały kawałki kolorowego szkła i zamieniały je w prawdziwe dzieła sztuki Na zajęciach: rysowanki oraz grafika mali artyści zgłębiali tajniki sztuk plastycznych, eksperymentowali w zakresie różnych technik i form ekspresji, z zakresu rysunku, malarstwa i graficznych odbijanek w matrycy papieru. Przygotowany także został cykl warsztatów, które uczyły dzieci technik: decoupage quillingu, makramy oraz szycia maskotek. Powstały oryginalne ozdoby, ciekawe formy użytkowe, wazony pudełka, piękne maskotki, bransoletki z koralików, oraz efektowne kompozycje z papieru – efekty pracy można zobaczyć w fotogalerii na stronie MOK. Zorganizowane zajęcia plastyczne miały na celu rozwijać wyobraźnię, kreatywność, zdolności manualne, twórcze oraz stanowić wspaniałą zabawę dla dzieci. Przez cały lipiec odbywały się zajęcia taneczne, dzieci poznały różne style taneczne takie jak balet, hip-hop, show dance, disco-dance, jazz - spotkały się one z dużym zainteresowaniem i akceptacją. Szczególnie dużą popularnością cieszył się balet i show dance. Dzięki temu od września będzie w MOK otwarta już druga grupa baletu dla dzieci. Podczas wakacji dla dzieci został przeprowadzony turniej rycerski, gdzie mali uczestnicy w specjalnie przygotowanych konkurencjach mogli poczuć się jak prawdziwi rycerze. Były m.in. rzuty gałgankami, strzelanie z łuku, kuszy, zabawy z mieczem oraz wędką i oczywiście nagrody dla każdego. W naszej ofercie nie zabrakło również wesołych zajęć ruchowych, były zabawy i gry na świeżym powietrzu. Dzieci szalały na torze przeszkód, grały w kręgle, była wojna na balony wypełnione wodą, zabawa chustą animacyjną - Klanzy, a na koniec zajęć bąbelkowe szaleństwo.. tutaj.

W dniach od 20 do 22 lipca odbyła się wycieczka na Węgry, której głównym punktem programu był Budapeszt. Przez trzy dni zwiedzaliśmy piękny Budapeszt zobaczyliśmy m.in. Wzgórze Zamkowe, kościół św. Macieja, Basztę Rybacką, wizytówkę Budapesztu - czyli Parlament, Bazylikę św. Stefana i wiele innych ciekawych miejsc. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!!! tutaj.

Już pierwsze 2 tygodnie wakacji za nami. Oto co się działo w MOK. Już 1 lipca rozpoczęły się w MOK w Orzeszu zajęcia wakacyjne dla dzieci. Na wszystkie dzieci czekało moc atrakcji, program został podzielony tematycznie na poszczególne dni tygodnia. Nasi mali uczestnicy doskonalili swoje zdolności zdolności twórcze na zajęciach plastycznych z rysunku, tworzyli piękne wzory w drewnie, poznawali techniki lepienia gliny i wykonywali fantastyczne dzieła. Odbyły się również warsztaty teatralne dla dzieci - mali uczestnicy uczyli się jak minimalizować stres przed publicznymi wytąpieniami oraz bawili się w teatr. Dzieci poznały tajemnice sztuki witrażu, wykonania fantazyjnych form ( motywów kwiatowych) metodą Tiffanny'ego, Od 6 lipca pojawił blok taneczny (poniedziałki i środy),na zajęciach nasi mali tancerze doskonalili swoje zdolności ruchowe w stylach: hip-hop, disco-dance, balet oraz show-dance. Dzieci poznały równiez tajniki królewskiej gry -jaką są szachy. 8 i 9 lipca nasi mali konstruktorzy wykonali piękne latawce na zajęciach modelarskich, powstały również oryginalne maskotki na zajęciach z szycia maskotek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. tutaj.

23 czerwca w sali Miejskiego Ośrodka Kultury, odbył się pokaz taneczny dzieci z grupy SHOW DANCE, zapraszamy do obejrzenia zdjęć!!! Dziękujemy wszystkim dzieciom za świetny występ oraz instruktor Angelinie Pietraszek za przygotowanie pokazu!!! tutaj.

20 czerwca odbyła się wycieczka na Słowację - do Doliny Rohackiej. Podróżowaliśmy przepięknymi szlakami słowackich Tatr Zachodnich. Podzieliliśmy sie na dwie grupy, jedna wybrała wariant spacerowy po malowniczych trasach Doliny Rochackiej, a miłośnicy wspinaczek wysokogórskich zdobywali szczyty takie jak: Wołowiec (słow. Volovec) o wysokości 2064 m n.p.m i Rakoń (słow. Rákoň), 1879 m n.p.m. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za wspólnie mile spędzony czas i zapraszamy na kolejne wycieczki z MOK-iem!!! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. tutaj.

XIX Dni Orzesza już za nami! Tegoroczne dni miasta, odbyły się 13 czerwca na stadionie MKS „Sokół” , upłynęły w niezwykle słonecznej, pozytywnej atmosferze, nie zabrakło dobrej zabawy! Na orzeskiej scenie od godz. 15:10 miały miejsce występy dziecięcych zespołów artystycznych z orzeskich szkół - Orzeskie Talenty. Tradycyjnie, podczas Dni Orzesza Burmistrz Miasta Orzesze Mirosław Blaski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mach wręczyli statuetki „Zasłużony dla Miasta Orzes...ze”. Otrzymali je: Dominika Siwek, Prezes Stowarzyszenia „Piwnica” z Woszczyc, Robert Kaczanowski, były Prezes Stowarzyszenia „Dorośli Dzieciom” z Zazdrości oraz Mariusz Oleś z Fight Clubu „Niepokorni” Orzesze. Od godziny 18-tej zgromadzona publiczność mogła wspólnie posłuchać znane przeboje w wykonaniu Orkiestry Dętej przy Tauron Wytwarzanie S.A. – Oddział Elektrowni Łaziska. Kolejne emocje wywołał koncert zaproszonego zespołu UNIVERSE. Oprócz koncertów na stadionie, przygotowano jeszcze wiele innych atrakcji. Na najmłodszych dzieci czekał park zabaw (dmuchane zamki do skakania, zjeżdżalnia, gąsienica, trampolina) oraz dla wszystkich kula zorbing. Dużym powodzeniem cieszyły się również animacje przygotowane przez 2. Szczep Harcerski „Polana” Orzesze ( malowanie twarzy, puszczanie dużych baniek mydlanych, zajęcia decoupage) oraz zabawy sprawnościowe prowadzone przez strażaków OSP Orzesze. Był również tor przeszkód przygotowany przez przedstawicieli szkółki piłkarskiej z Orzesza. Nie zabrakło również przedstawicieli regionalnych wyrobów koło terenowe „Pszczelarzy” Orzesze” i koło łowieckie "Hubertus". Ale to jeszcze nie wszystko! Na stadionie odbyły się również pokazy walk sportowych KS Rycerz „Niepokorni” oraz juniorów, którzy na Mistrzostwach Świata na Białorusi zdobyli brązowy medal. Kilkuletni chłopiec wybrany z publiczności w walce z rycerzem oraz nastolatek ćwiczący walki rycerskie w starciu z pracownikiem służby informacyjnej pokazali prawdziwą odwagę i waleczność. Techniki władania oryginalnym mieczem samurajskim w wykonaniu jedynego w Polsce przedstawiciela japońskiej szkoły walk mieczem Muso Jikiden Eishinryu Iaijutsu – Jerzego Ludziejewskiego, wprawiły zebranych widzów w zdumienie. Pokaz prowadził Mariusz Oleś. Koniec wieczoru uświetnił występ gwiazdy XIX Dni Orzesza - Andrzeja Piasecznego. Artysta porwał publiczność do śpiewu, bisował aż sześć razy, znacznie przedłużając występ, który zakontraktowano na 70 minut. Zebrana publiczność to doceniła! Dziękujemy Burmistrzowi Miasta – Mirosławowi Blaskiemu oraz Zastępcy Burmistrza - Sylwi Krawczyk , Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Orzeszu i sponsorom za pomoc oraz zaangażowanie w przygotowaniu XIX Dni Orzesza!!! tutaj.

Wernisaż malarstwa Pana Czesława Fojcika - 2 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu mieliśmy przyjemność gościć niezwykłego artystę, Pana Czesława Fojcika. Nasz gość w związku z Dniem Dziecka zaprezentował nam portrety dzieci z całego świata. Pan Czesław Fojcik, mieszkaniec Czerwionki, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach, jest artystą zafascynowanym Śląskiem. Jego zamiłowaniem jest malarstwo stąd też jego liczne nagrody i wyróżnienia w tej dziedzinie w konkursach ogólnopolskich jak i zagranicznych. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w wernisażu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. tutaj.

Wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską - 30 maja odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. Celem wycieczki tym razem była Jura Krakowsko-Częstochowska. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wyprawy za wspólnie spędzony mile czas i zapraszamy do obejrzenia zdjęć tutaj.

31 maja za budynkiem sali MOK w Orzeszu Jaśkowicach, odbyła się impreza dla dzieci z okazji Dnia Dziecka oraz został rozstrzygnięty konkurs na "Najciekawszy Latawiec". Było słonecznie, kolorowo, można było podziwiać piękne latawce, 6 uczestników konkursu otrzymało dyplomy i nagrody za najciekawsze latawce. Dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji: zabaw tanecznych, malowania twarzy, wielkich baniek mydlanych, zabaw z gliną, zajęcia z decoupage oraz nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy. Można było też pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach i samochodzikach. Największą atrakcją był konkurs, który przeprowadził Mariusz Oleś (OLO) z FC "Niepokorni" , było ekstremalnie - "Orzescy Wymiatacze" pokazali na co ich stać. Na uczestników tego konkursu czekał bardzo oryginalny tor przeszkód, były jajka, wędka, rękawice rycerskie, ciężarki i inne niespodzianki. Po tych ogromnym wysiłku, nasi mali zawodnicy otrzymali dyplomy, nagrody oraz słodycze. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałości oraz sportowego ducha! TY TU WYMIATASZ. Dziękujemy bardzo Mariuszowi Olesiowi za pomoc i zorganizowanie konkursu "Orzescy Wymiatacze" oraz wszystkim Harcerzom z 2 Szczepu Harcerskiego "POLANA" Orzesze za pomoc przy organizacji ciekawych zajęć. Dziękujemy również sponsorom oraz rodzicom i wszystkim dzieciom za wspólną zabawę! tutaj.

30 kwietnia w MOK odbyła się projekcja filmów dokumentalnych. Pierwszy prezentowany film był to dokument przyrodniczy, produkcji BBC. Pojawiła się propozycja zmiany godziny. Aby zebrała się większa grupa osób następny termin projekcji filmów dokumentalnych zaczynamy o godz. 17:30. Zapraszamy!!! tutaj.

29 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu odbyło się spotkanie autorskie z Panem Erykiem Muszerem, autorem książki " Czterdzieści cztery lata z Miarką". Pan Eryk opowiadał o swojej wieloletniej pracy w szkole jako nauczyciela, później dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie. Wszystkie swoje wspomnienia zapisał w książce. Książka podzielona na pięć części opowiada o kolejnych etapach życia autora, obejmuje dzieciństwo, młodość i lata związane z I LO w Mikołowie – jako ucznia, nauczyciela, a później wicedyrektora i dyrektora. Kolejny rozdział opisuje wspomnienia z wakacji i ostatni działalność w samorządzie powiatowym po przejściu na emeryturę. Wspomnienia spisały absolwentki szkoły – Karolina Mrowiec, Katarzyna Mrowiec i Beata Wyciślik. Po spotkaniu można było zakupić książkę z dedykacją autora. tutaj.

26 kwietnia odbyła się wycieczka do Czech, której organizatorem był MOK. Atrakcji było wiele, piękne widoki, ciekawe miejsca. Byliśmy w muzeum motoryzacji, gdzie oglądaliśmy unikatowe zbiory historii motoryzacji, hulajnogi, rowery, motocykle, stylowe samochody itp. Zobaczyliśmy również największe torfowisko na Morawach (jego wiek oszacowany jest na 6-7 tysięcy lat), przeszliśmy przygotowaną drewnianą kładką (ścieżka dydaktyczna NS Rejvíz) do centrum rezerwatu, zobaczyliśmy przepiękne „mchowe jeziorka – Wielkie i Małe. Odwiedziliśmy również sanktuarium Marii Hilf. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za udział i zapraszamy do obejrzenia fotogalerii!!! tutaj.

25 kwietnia w sobotę odbył się V Orzeski Spacer Historyczny, tym razem w dzielnicy Zgoń. Pomimo utrudnień w ruchu drogowym, na spacerze zebrała się bardzo liczna grupa uczestników. Pod przewodnictwem historyka - Przemysława Mycielskiego wyruszyliśmy w kilkukilometrową trasę po okolicy. Pogoda nam sprzyjała, mogliśmy cieszyć się wiosennymi widokami dzielnicy Zgoń oraz posłuchać o Powstaniach Ślaskich w latach 1919-1921 oraz o dalszych losach dzielnego powstańca Ludwika Pisarka. A na zakończenie spaceru na wszystkich uczestników czekała kawka i słodka przekąska. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek do Sołtysówki w centrum Zgonia dzięki uprzejmości Pana sołtysa Piotra Olesia, któremu za pomoc serdecznie dziękujemy. W organizacji i przygotowaniu poczęstunku w sołtysówce pomogli nam również: Pani Grażyna Bortlik i Pani Róża Kępka, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i uczestnictwo oraz zapraszamy do dalszej współpracy. tutaj.

29 marca na sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach miało miejsce tradycyjne "Misterium Męki Pańskiej" w wykonaniu RZŚ "Jaśkowiczanie" i "Młodych Jaskowiczan" oraz dzieci z SP nr 4 z Jaśkowic. Reżyserem tego spektaklu była Pani Maria Gawlik - kierownik artystyczny zespołów. Widowisko było emocjonalnym przeżyciem, prezentowane sceny przypominające ostatnie wydarzenia z życia Jezusa i jego uczniów, towarzyszący im śpiew pieśni pasyjnych oraz czytane teksty zmuszały do refleksji i zadumy. Efektowna scenografia, kostiumy, oprawa muzyczna oraz wspaniała gra aktorska zrobiły na widzach duże wrażenie. Dał temu wyraz jaśkowicki proboszcz ks. A. Siemianowski, który na zakończenie spektaklu złożył podziękowania zespołom. Gośćmi spektaklu byli m.in. zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej Eugeniusz Szala, Sekretarz Miasta Jolanta Szubert, radna Teresa Potysz, dyrektor MBP Łucja Hajduk, dyrektor SP 4 Jolanta Trybus, ks. prof. Stefan Szymik i diakon Wojciech Waszczak. Dziękujemy publiczności która licznie przybyła na spektakl oraz zapraszamy na kolejne występy! tutaj.

W piątkowy wieczór 27 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć niezwykłego artystę, Pana Andrzeja Marka. Tym razem nasz gość zaprezentował cykl kameralnych akwareli pt. "Pejzaż przyrody ojczystej". Pan Andrzej - malarz z zamiłowania, pasjonat historii polskiej wywodzi się z artystycznej rodziny Marków z Bełku. Malowanie jest dla niego wielką pasją, a także poszukiwaniem na twórczej drodze. Prezentowane akwarele na wernisażu zachwycały przybyłych gości wyszukanym kolorem, żywiołowością kreski, dbałością o szczegół oraz realistycznym ujęciem tematów. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w wernisażu. Zapraszamy do fotorelacji! tutaj.

21 marca MOK zorganizował drugą w tym roku wycieczkę, tym razem wyruszyliśmy Szlakiem Czarnego Śląska. Zwiedziliśmy kopalnie Guido w Zabrzu, zjechaliśmy na poziom 320 m pod ziemię. Odwiedziliśmy również zabytkowe dzielnice Katowic: Nikiszowiec i Giszowiec, Muzeum Magiel oraz Kościół św. Anny. Naszą wyprawę zakończyła wizyta w Galerii Szyb Wilson, gdzie różnorodność prezentowanych prac wystawy oraz ich aranżacja przysporzyła wiele emocji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za mile spędzony czas i zapraszamy na kolejną wycieczkę już 26 kwietnia, tym razem pojedziemy do Czech - rezerwatu torfowiskowej przyrody Rejviz. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii!! tutaj.

21 marca na sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach odbył się pokaz spektaklu pt. "ALBUM" grupy IGT POMOST, reż. Iwona Woźniak, tekst Maciej Dziaczko. „Album” jak już wcześniej pisaliśmy to rzecz o naszych korzeniach, śląskich korzeniach, o tym, czym dla młodego pokolenia jest rodzima gwara, śląska kultura, tradycja, czy jest ona nam potrzebna. Widzowie zostali dosłownie wciągnięci w rzeczywistość teatralną, w historię śląskiej familii. Dziękujemy grupie IGT POMOST za ten niezwykły spektakl. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć! tutaj.

Miejski Ośrodek Kultury składa serdeczne gratulacje dla Pani Renaty Sachy ( kierownika artystycznego RZŚ "Szarotki") za zdobycie odznaki honorowej "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wyrazy najwyższego szacunku i uznania za krzewienie kultury i tradycji naszego regionu. Życzymy wielu dalszych sukcesów artystycznych, zdrowia, szczęścia i powodzenia w życiu osobistym! Uroczyste wręczenie odznaki Pani Renacie przez Burmistrza Miasta Orzesza Mirosława Blaskiego miało miejsce 8 marca w Izbie Regionalnej w Mościskach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji! tutaj.

6 marca w MOK w Orzeszu odbyło się spotkanie - "pachnące czekoladą" z okazji Dnia Kobiet. Barwny świat czekolady, jego produkcję, gatunki i inne tajemnice przedstawił nam właściciel "Czekoladziarni " z Gliwic. Panie posmakowały różnych rodzajów i smaków czekolady. Nie zabrakło również pięknych makijaży wykonywanych przez wizażystki z firmy Mary Kay oraz porad dietetyczki. Dziękujemy wszystkim Paniom za przybycie i wspólnie spędzony czas! Zapraszamy do fotorelacji! tutaj.

17 lutego na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu - Jaśkowicach, jak co roku miała miejsce popularna wśród mieszkańców miasta i nie tylko, zabawa "Babski Comber". Organizatorem tej imprezy jest Regionalny Zespół Śpiewaczy "Jaśkowiczanie" działający przy MOK Orzesze. W tym roku ponad 100 pań ( oraz kilku panów) przebranych w najróżniejsze, fantazyjne stroje bawiło się przy muzyce granej przez Zespół "eM" ( Marcin i Marzena Bielowie). Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i za wspólną zabawę!!! tutaj.

17 lutego na sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu - Jaśkowicach, jak co roku miała miejsce popularna wśród mieszkańców miasta i nie tylko, zabawa "Babski Comber". Organizatorem tej imprezy jest Regionalny Zespół Śpiewaczy "Jaśkowiczanie" działający przy MOK Orzesze. W tym roku ponad 100 pań ( oraz kilku panów) przebranych w najróżniejsze, fantazyjne stroje bawiło się przy muzyce granej przez Zespół "eM" ( Marcin i Marzena Bielowie). Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i za wspólną zabawę!!! tutaj.

Działo się ....relacja z ferii zimowych 2015. Ferie zimowe w MOK były pełne atrakcji i niespodzianek dla dzieci. Z bogatej oferty przygotowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Od twórczych inspiracji, przez zajęcia plastyczne, warsztaty z ceramiki, zajęcia rękodzielnicze, taneczne, sportowe po warsztaty fotograficzne. Dzieci każdego dnia miały możliwość obejrzenia bajki. Na zajęciach plastycznych ( Spotkanie z Panią Kulturką, zajęcia z Panią Jolantą: Malowanki, Rysowanki , Malarstwo, Ołówkiem i Pędzlem oraz zajęcia z Panią Stefanią ) dzieci mogły się wykazać kreatywnością i pomysłowością, powstały piękne serca z decoupage, kwiaty z origami, makramy-bizuteria, filcowe maskotki, zimowy witraż, walentynkowe serduszka, przybornik na biurko, filcowy piórnik. Pojawiły się również warsztaty z Panem Ryszardem - Rysikiem malowane, na których nasi mali artyści wykonywali piękne wzory w drewnie. Na zajęciach tanecznych dzieci mogły korzystać z zajęć baletu, hip-hopu, a dla starszych był taniec współczesny. Nowością tegorocznych ferii były "Wesołe zajęcia sportowe", które prowadził Mariusz Oleś "Olo" na sali - Fight Club Orzesze "Niepokorni". Dzieci uczestniczyły w różnych, zawodach, grach zespołowych, mini badminton, mini bilard, chińska piłka, turniejach: samoobrony, survival oraz ulubiony przez dzieci turniej „Szybki kapsel”. W drugim tygodniu ferii, odbył się długo wyczekiwany bal przebierańców, oraz wyjazd do Izby Regionalnej w Orzeszu-Mościskach. Panie z Zespołu Regionalnego Szarotki przeprowadziły z dziećmi zajęcia kulinarne, dzieci piekły pączki, faworki, oponki, a po zajęciach w kuchni oglądały autentyczne eksponaty zgromadzone w Izbie oraz grały w rożne gry planszowe. W czasie ferii przeprowadzony był również kurs Robokids - gdzie dzieci budowały i projektowały roboty z klocków Lego. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz instruktorom prowadzącym zajęcia za mile spędzony czas i wspaniałą zabawę. Mamy nadzieję, że nikt się nie nudził i dzieci chętnie nas odwiedzą podczas zajęć w czasie wakacji. tutaj.

7 lutego na sali MOK w Orzeszu Jaśkowicach odbyła się Potańcówka Karnawałowa. Impreza zaczęła się się o godz. 20-tej i potrwała do rana do 3.00.Jak na karnawał przystało,"parkiet" był pełen tancerzy, a to dzięki muzyce którą zagrał Zespół PREMIUM. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy świetnie bawili się z nami tej nocy! tutaj.

18 stycznia (w niedzielę) na sali widowiskowej w Jaśkowicach, miało miejsce przedstawienie jasełkowe „Jezusa narodzonego wszyscy witajcie”, w wykonaniu RZŚ „Jaśkowiczanie” oraz „Młodzi Jaśkowiczanie” - ze Szkoły Podstawowej nr 4. Reżyserem tego spektaklu była Pani Maria Gawlik – kierownik artystyczny „Jaśkowiczan”. Na scenie można było podziwiać występy, aż 80 aktorów, były również popisy solowe w tańcu, śpiewie, gry na różnych instrumentach w wykonaniu: Agnieszki Biel, Iwony Chrobok, Emilii Janisz, Franka Spyry, Magdy Smolorz, Martyny Staniczek , Wiktorii Wolnik, Krzysztofa Borkowskiego, Bartka Pisarka, Karola Kancelisty, Piotra Masnego, Marcina Biela i Michała Gawlika. Wspólne kolędowanie, historia narodzin Jezusa, piękne występy oczarowały widownie, sala była pełna gości, byli również obecni przedstawiciele władz miasta z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej na czele, radni oraz dyrektorzy placówek oświatowych. Pani Maria Gawlik otrzymała gratulacje za przygotowany występ m.in. od burmistrza Mirosława Blaskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Macha, oraz Małgorzaty Lorens – dyrektora MOK. Dziękujemy publiczności która licznie przybyła na koncert oraz zapraszamy na kolejne występy. tutaj.

11 stycznia w kościele pw. NNMP w Orzeszu o godz. 15:00 odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru”DZWON”, któremu towarzyszył akompaniament skrzypcowy w wykonaniu Krzysztofa Misiurka. Po koncercie w Miejskim Ośrodku Kultury miało miejsce spotkanie opłatkowe. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście m.in.: Burmistrz Miasta Orzesza Mirosław Blaski oraz jego zastępca Sylwia Krawczyk, Przewodniczący RM Jan Mach, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Lorens, radny Janusz Zgoł, ks. prałat Stanisław Puchała oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych orkiestr, szkół i placówek oświatowych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. tutaj.

10 stycznia na sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach odbył się jubileusz z okazji 30-lecia działalności Regionalnego Zespołu Śpiewaczego "Szarotki". Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. Św. Antoniego w Zgoniu, którą odprawił ks. proboszcz Krzysztof Jasek. Gości przywitała oraz poprowadziła całą uroczystość Pani Kierownik Zespołu Renata Sacha, której towarzyszyła córka Edyta Kawlewska . Ciepłym słowom i życzeniom nie było końca. Jako pierwsi podziękowania złożyli Burmistrz Miasta Orzesza Mirosław Blaski wraz ze swoim Zastępcą Sylwią Krawczyk, Przewodniczący RM Jan Mach, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Lorens, Radna Grażyna Matuszczyk. Gratulacje złożyli również dyrektor MZO Anna Czarnacka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Łucja Hajduk, dyrektor Ogniska Muzycznego Do Re Mi Tadeusz Wita oraz przedstawiciele: RZŚ „Jaśkowiczanie” na czele z p. Marią Gawlik oraz Chóru „Dzwon”- Witold Żurek i Anna Ziebura. Burmistrz przypomniał wszystkim zebranym na sali osiągnięcia zespołu „Szarotki” od roku 1989 nieustannie sięgały po najwyższe miejsca przez 25 lat nie schodząc z podium. Jubilaci otrzymali liczne gratulacje i indywidualne podziękowania za wieloletnią działalność, inicjatywy kulturalne oraz udział w życiu orzeskiej społeczności. Zespół przygotował przedstawienie jasełkowe, nietypowe, pełne śląskiego humoru, które wywołało wiele uśmiechu na twarzach gości. Z okazji tej wyjątkowej uroczystości została wydana książka, której autorem jest Pani Renata Sacha, „Śląski kalendarz obrzędowy”- w którym znajdziemy scenariusze inscenizacji obrzędów i zwyczajów regionu pszczyńskiego z repertuaru Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Szarotki” z Mościsk. Miłym akcentem jubileuszu było dzielenie się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie, które poprowadziła p. Ksymena Walczak, zakończyło to oficjalną część spotkania. Podsumowując należy życzyć Zespołowi „Szarotki” kolejnych 30 lat w zdrowiu, radości i niesłabnącej fascynacji kulturą Śląska. Życząc wszelkiej pomyślności w dalszej pracy składamy także podziękowania za promowanie miasta Orzesze oraz dobrą współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury. tutaj.

12 grudnia przed budynkiem MOK odbyło się już po raz drugi Wielkie Strojenie Choinki. Wszystkich przybyłych gości przywitała Pani Małgorzata Lorens, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu, która poprowadziła całe to uroczyste spotkanie.Burmistrz Miasta Orzesza Mirosław Blaski wszystkim zgromadzonym złożył świąteczne życzenia i jako pierwszy rozpoczął akcję wieszania bombek na choince. Dalej swoje bombki zawiesili zaproszeni radni miasta, przedstawiciele placówek oświatowych, parafii i przybyli mieszkańcy.Występy dzieci z Przedszkola nr 1 z Odzdziałem Integracyjnym w Orzeszu zapewniły nam miłą, świąteczną atmosferę. Kolejną atrakcją tej imprezy był kiermasz świąteczny, gdzie można było się zaopatrzyć w ręcznie robione ozdoby świąteczne, biżuterię i regionalne słodkości, pierniki.Pogoda nam dopisała, było ciepło, kolorowo i wesoło. Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie:) tutaj.

Finał konkursów!!! Fotograficznego "CIEŃ", V Edycji Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, plastycznego "Ilustracja do znanej bajki lub baśni". 11 grudnia w MOK w Orzeszu o godz. 14.30 rozdaliśmy nagrody.:)Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy! tutaj.

6 grudnia odbyła się wycieczka do Drezna - na Jarmark Bożonarodzeniowy. Nasz przewodnik pan T. Kołtun zabrał nas na spacer po Starym Mieście, mogliśmy się z bliska przyjrzeć najważniejszym zabytkom takim jak:Zwinger - jednej z najpiękniejszych budowli barokowych Niemiec, Kościół Dworski, gmach Opery, Kościół Najświętszej Marii Panny. Część z nas wybrała się do Galerii Obrazów Starych Mistrzów, oglądaliśmy również zbiory Porcelany miśnieńskiej i salon Matematyczno-Fizyczny. Jarmark Bożonarodzeniowy, to najstarszy jarmark adwentowy w Niemczech nazywany "Striezelmarkt". Na targach było ponad 200 wystawców, w powietrzu unosił się zapach grzanego wina, liczne stoiska z piernikami. adwentowymi specjałami, drewnianymi ozdobami świątecznymi, świecami zachęcały do zakupów. Podziwialiśmy bajecznie ustrojone ulice oraz wystawy sklepowe,panował świąteczny nastrój. Obejrzeliśmy również uroczystą paradę, podczas której odbywała się prezentacja olbrzymiej "Strizel" strucli - tradycyjnego wypieku świątecznego. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za wspólny wyjazd do tego urokliwego miasta. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!! tutaj.

5 grudnia MOK zorganizował spotkanie ze Świętym Mikołajem na sali widowiskowej w Jaśkowicach. Elfy z Teatru Trip przygotowywały dzieci na jego przybycie, uczyły naszych najmilszych piosenek ,które lubi Mikołaj, było dużo zabaw, śpiewu i humoru.Po krótkim programie artystycznym Mikołaj rozdawał dzieciom długo oczekiwane prezenty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć! tutaj.

29 listopada na sali MOK w Orzeszu Jaśkowicach odbyła się Zabawa Andzrejkowa.Impreza zaczęła się się o godz. 20-tej i potrwała do rana do 3.00.Były tańce i hulanki, a to dzięki muzyce Pana Jarosława Urbana z Zespołu Aplauz. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy świetnie bawili się z nami tej nocy i zapraszamy na POTAŃCÓWKĘ KARNAWAŁOWĄ 7 LUTEGO. Szczegóły podamy wkrótce!!! tutaj.

27 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu odbył się Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojezycznych V Edycja.Na Turnieju zgromadziło się 18 uczestników z orzeskich szkół podstawowych i 12 uczniów z gimnazjum.Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie młodzieży oraz wszystkim uczniom za tak liczne przybycie:)Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 11 grudnia.Wkótce podamy jeszcze dokładniejsze informacje". tutaj.

Tak pracowały dzieci z SP 5 z Orzesza w pracowni artystycznej, które odwiedziły MOK w piątek 21 listopada. Zajęcia z ceramiki prowadziła Pani Karolina Badura oraz w pracowni fotograficznej Pani Katarzyna Miguła. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji tutaj.

08 listopada w Zespole Szkół im. Poległych na Pasternioku w Orzeszu odbył się koncert jubileuszowy z okazji 95-lecia działalności Chóru "Dzwon". W programie koncertu wystąpili: Jubilat Chór "Dzwon" oraz studencki Zespół Pieśni i Tańca Katowice. Jubileusz poprowadziła Pani Ewa Moćko. Podczas uroczystości Jubilat otrzymał liczne gratulacje m.in. od przedstawicieli władz miasta Orzesza i radnych, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu Pani Małgorzaty Lorens,dyrektorów szkół oraz zaprzyjaźnionych chórów i zespołów śpiewaczych oraz proboszczów parafii.Ciepłym słowom nie było końca, członkowie Chóru otrzymali liczne wyróżnienia za zaangażowanie i wieloletnie uczestnictwo w działalności Towarzystwa Śpiewaczego „Dzwon” w Orzeszu. Podziękowania zostały skierowane również do Pana Wincentego Gorzawskiego za 66 lat zaangażowania i uczestnictwa w Chórze „Dzwon” Dziękujemy Jubilatom za niezwykle uroczysty i wzruszający koncert muzyczny, życząc dalszej pomyślności na drodze muzycznej. tutaj.

W piątek 24 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Trzy na pięć” przygotowanej z okazji jubileuszu 5-lecia Grupy Fotograficznej eF. Każdy z jej uczestników przygotował 3 tematyczne fotografie, stąd nazwa przygotowanej wystawy „Trzy na pięć”. Grupa Fotograficzna eF to grupa pasjonatów która działa w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu od października 2009 roku (wtedy jako dyskusyjny klub fotograficzny). Inicjatorką powstania grupy i pierwszą jej instruktorką była Joanna Wojtyczka. Obecnie grupę prowadzi Katarzyna Miguła. Rokrocznie grupa organizuje wystawy zbiorowe które goszczą w galeriach sąsiadujących instytucji kultury, galeriach restauracyjnych, salach wystawowych etc. Uczestnicy ,,eF’’ wyjeżdżają na festiwale, biorą udział w warsztatach. W okresie wiosenno-letnim grupa wyjeżdża na plenery do okolicznych miast (Katowice, Rybnik, Pszczyna, Moszna, Paczków), a dzięki nowej pracowni fotograficznej ma możliwość realizowania swoich najbardziej oryginalnych pomysłów fotograficznych. Podczas wernisażu wręczone zostały listy gratulacyjne od Małgorzaty Lorens - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury oraz w imieniu władz samorządowych od przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Macha i wiceburmistrza Andrzeja Bujoka. Wystawa „Trzy na pięć” potrwa do 24 listopada, można ją zwiedzać w Galerii Orzesze w MOK. SERDECZNIE ZAPRASZAMY! tutaj.

18 października obył się IV Orzeski Spacer Historyczny. Wszyscy pasjonaci lokalnej historii i nie tylko spotkali się o godz. 14 tej przy Ośrodku Terapii i Nerwic dla dzieci i młodzieży w Orzeszu-Zawiści. Niestety, mimo chęci, nie udało się nam zwiedzić Pałacyku, mogliśmy tylko z zewnątrz podziwiać ten piękny przykład barokowej budowli. Pod przewodnictwem Pana Przemysława Mycielskiego ruszyliśmy w ok. 3 kilometrową trasę po okolicy. Tym razem pogoda nam sprzyjała, mogliśmy cieszyć się jesiennymi widokami dzielnicy Zawiść oraz posłuchać o losach Państwa Hohenzollernów XVII-XIX wieku i poznać dalsze losy Śląska i Orzesza w Państwie Pruskim i Niemieckim w latach 1740-1918. Usłyszeliśmy m.in. o Franciszku Winklerze, który w 1838 r. wybudował pierwsza hutę żelaza, przerobioną na fabrykę szkła w Orzeszu i wiele innych ciekawostek, które przygotował nam Pan Przemek. Zapaliliśmy znicz przy pomniku poległych 3 powstańców w parku zlokalizowanym przy Ośrodku Terapii. Okazało się że nie wszyscy z nich byli powstańcami. A na zakończenie spaceru na wszystkich uczestników czekała kawka i …..kiełbaska z grilla. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przy Fundacji Dom Miłosierdzia św. J. Chrzciciela w Zawiści dzięki uprzejmości Prezesa Pana Tadeusza Szendery, któremu za pomoc serdecznie dziękujemy. Tym miłym akcentem zakończyliśmy IV edycję cyklu Spacerów Historycznych. Wszystkim jego uczestnikom oraz Panu Przemkowi serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i uczestnictwo oraz zapraszamy do współpracy w przyszłym roku. Startujemy w maju ? tutaj.

12 października na sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach odbył się jubileusz z okazji 30-lecia działalności Regionalnego Zespołu Śpiewaczego "Jaśkowiczanie". Jubileusz poprowadziła Pani Maria Gawlik, która również w tym roku obchodziła 35-lecie działalności artystycznej .Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Jaśkowicach, którą odprawił: ks. proboszcz Ambroży Siemianowski, ks. Franciszek Lipa oraz ks. prof. Jerzy Szymik. Wyjątkowość tego wydarzenia potwierdzili swoją obecnością liczni goście: m.in. Burmistrz Andrzej Szafraniec, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mach, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Eugeniusz Szala, Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Turystyki, Rekreacji i Sportu Teresa Potysz, księża: proboszcz Ambroży Siemianowski, poprzedni proboszcz Franciszek Lipa i ksiądz profesor Jerzy Szymik. Ponadto radne miejskie Beata Helbig, Maria Fuchs, pracownice Miejskiego Ośrodka Kultury i wielu innych gości. Zaproszenie przyjęła także senator Izabela Kloc. Gości przywitała Pani Kierownik Maria Gawlik. Ciepłym słowom i życzeniom nie było końca. Jako pierwsi podziękowania złożyli Burmistrz Andrzej Szafraniec z Przewodniczącym RM Janem Machem oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Lorens. Jubilaci otrzymali liczne gratulacje i indywidualne podziękowania za wieloletnią działalność, inicjatywy kulturalne oraz udział wżyciu orzeskiej społeczności. Zabawa była przednia, oprócz Jubilatów wystąpiły prezenterki Śląskiego Koncertu Życzeń TVS duet Jola &Kola czyli Kornelia Maroszek oraz Justyna Sosna – prywatnie córka Pani Kierownik Zespołu Marii Gawlik, która rozpoczynała swoją muzyczną drogę właśnie w zespole ,,Jaśkowiczanie’’. Podsumowując należy życzyć Zespołowi „Jaśkowiczanie” kolejnych 30 lat w zdrowiu, radości i niesłabnącej fascynacji kulturą Śląska. Życząc wszelkiej pomyślności w dalszej pracy składamy także podziękowania za promowanie miasta Orzesze w kraju i za granicą oraz dobrą współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury. tutaj.

W dniu 04.10 2014r. odbyła się wycieczka do Raciborza -Opavy organizowanej prze MOK w Orzeszu. Uczestnicy wycieczki odwiedzili Stare Miasto w Opavie, dolny rynek z kościołem św. Wojciecha, górny rynek, konkatedrę. Następnie zwiedzili browar Zamkowy w Raciborzu,jako jedyny w Polsce z otwartą fermentacją. Pierwsza wzmianka o browarze książęcym przy zamku w Raciborzu pochodzi z 1567 r. Mogli poznać tajniki technologii produkcji piwa opracowanej w XIX wieku przez piwowarów niemieckich. Głównym twórcą był piwowar Kaufmann. Dziś produkcja również odbywa się według klasycznych metod. Piwo z Browaru Zamkowego w Raciborzu jest całkowicie naturalnym produktem. W jego skład wchodzi woda, dwutlenek węgla, alkohol, chmiel, drożdże piwne. Uczestnicy mogli posłuchać o technologii wytwarzania tego jasnego napoju oraz skorzystać z jego degustacji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki do Racibórza-Opavy Piękne widoki i zabytki oraz zadowolenie naszych uczestników prezentujemy poniżej. Autorem zdjęć jest Tomasz Kołtun. tutaj.

Podróżnicze spotkanie do Ekwadoru, które odbyło się 26 września, cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Orzesza, cała sala była pełna. Inicjatorką tego spotkania była Panią Magda Mendrek, mieszkanka Orzesza-Jaśkowic.Pani Magda Mendrek oraz Agnieszka Laskowska zabrały nas w fascynującą podróż do Ameryki Południowej, nie zabrakło regionalnej muzyki i pełno zdjęć oraz slajdów z tej wyprawy. Słuchacze tej relacji mogli poznać Ekwador z drugiej strony z dala od kurortu turystycznego,odkryć jego kulturę, piękne krajobrazy, poznać bliżej jego mieszkańców oraz wysłuchać wiele ciekawostek. Mali przyjaciele z And zaśpiewali nam nawet sto lat. Każdy z nas dowiedział się jak wygląda praca wolontariuszy w Ekwadorze

Fotorelacje wakacje 2014:

26.08 – Wybory Miss i Mistera wakacji połączone z zabawami i konkursami :-) tutaj.
21.08 – Rysikiem drapane, zajęcia z p. Ryszardem Mareszem. :-) tutaj.
20.08 – Ceramika z p. Karoliną Badurą. :-) tutaj.
19.08 – Zumba Kids z p. Hanią Boryczką, grupa 1 i 2. :-) tutaj.
19.08 – Ceramika z p. Karoliną Badurą, grupa młodsza i starsza. :-) tutaj.
14.08 – Dlaczego drugi plan jest rozmyty? tajemnice fotografii. Zajęcia z p. Katarzyną Migułą. :-) tutaj.
13.08 – Bąbelkowe szaleństwo :-) tutaj.
12.08 – Zumba Kids z p. Hanią Boryczką :-) tutaj.
07.08 – Rycerski tor przeszkód z p. Ryszardem Mareszem :-) tutaj.
06.08 – Zumba Kids z p. Hanią Boryczką, grupa 1 i 2 :-) tutaj.
06.08 – ceramika z p. Karoliną Badurą :-) tutaj.
05.08 – Zumba Kids z p. Hanią boryczką, grupa 1 i 2 :-) tutaj.
05.08 – ceramika z p. Karoliną Badurą, grupa młodsza i starsza :-) tutaj.
31.07 – Mecz piłki nożnej na "Orliku" :-) tutaj.
30.07 – Ping pong i piłkarzyki :-) tutaj.
29.07 – . Fantazja na linorycie, zajęcia z p. Małgorzatą Baron, , duchy, maszkary - bal przebierańców inaczej :-) tutaj.
23.07 – Zumba Kids z p. Hanią Boryczką. Grupa 1 :-) tutaj.
23.07 – Zumba Kids z p. Hanią Boryczką. Grupa 2 :-) tutaj.
22.07 – "biżuteria z koralików" z p. Małgorzatą Baron. tutaj.
22.07 – Gry i zabawy na Orliku :-) tutaj.
18.07 - "Mali kibice" tutaj.
17.07 – Wakacyjne Kino MOK - projekcja bajki "Skubani" A dla sportowców - piłkarzyki. tutaj.
17.07 – rysikiem drapane z p. Ryszardem Mareszem. tutaj.
16.07 – Dzisiejsze zajęcia z ceramiki z p. Karoliną Badurą, grupa młodsza. tutaj.
16.07 – Dzisiejsze zajęcia z ceramiki z p. Karoliną Badurą, grupa starsza. tutaj.
15.07 – Zajęcia z ceramiki z p. Karoliną Badurą. tutaj.
15.07 – Farbkowe szaleństwo" w wykonaniu dzieci tutaj.
10.07 – Mimo małych zmian w harmonogramie dzisiejsze zajęcia stacjonarne okazały się strzałem w dziesiątkę Gry planszowe, kręgle, zabawy z chustą, kukurydziane chrupki do budowania różnych figur i wiele innych zabaw zainteresowały dzieci na długi czas:-) Poniżej kolorowy miszmasz. tutaj.
09.07 – Aerobic na wesoło - wczorajsze zajęcia pełne zabawy, uśmiechów i energii. tutaj.
09.07 – Zwierzątka z rolek papieru Nasi mali artyści w trakcie zajęć. tutaj.
03.07 - Zajęcia fotograficzne z p. Katarzyną Migułą. Na zajęciach fotograficznych, dzieci tworzyły obrazy malowane światłem tutaj.
03.07 – Zajęcia z Zumba Kids z p. Hanną Boryczką. Opis filmiku: Czwartkowe zajęcia Zumba Kids, cała sala pełna! tutaj.
02.07 – Zajęcia z ceramiki z p. Karoliną Badurą. Takie dzieła tworzyły dzieciaczki na zajęciach z ceramiki. tutaj.
02.07 – Zajęcia z angielskiego Angielski na wesoło z p. Katarzyną Rubin Angielski na wesoło cieszył się dużą popularnością wśród najmłodszych. Wakacyjne słownictwo, kolorowanki i piosenki przekonały dzieci, że angielski nie taki straszny. tutaj.
01.07 – Zajęcia z ceramiki z p. Karoliną Badurą. Tak powstają małe arcydzieła na zajęciach z ceramiki. tutaj.
01.07 – Zajęcia z Zumba Kids z p. Hanną Boryczką. Oto krótki filmik z zajęć Zumba Kids. Dzieciaki bawiły się doskonale! tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki na Jurę 09.08. Autorem zdjęć jest p. Tomasz Kołtun tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki w Bieszczady. Niesamowite widoki, piękne zabytki i zadowolenie naszych uczestników prezentujemy poniżej Autorem zdjęć jest p. Tomasz Kołtun tutaj.

7 marca 2014r. - Dzień Kobiet pachnący kawą Wspominamy aromatyczne spotkanie z kawą, które odbyło się w orzeskim MOKu z okazji Dnia Kobiet. Dziękujemy za pasjonujące warsztaty, które zorganizowaliśmy razem z firmą KOGA- Lodziarnie Kawiarnie Konsulting, działającą pod brendem Comffee House. Uczestnicy poznali techniki parzenia kawy. Degustowaliśmy mocne espresso, cappucino art z aksamitną pianką oraz wyborne irish coffee. Warsztaty prowadzili profesjonalni bariści z Comffee House, którzy na co dzień zajmują się także szkoleniami, audytem, marketingiem kawiarni oraz lodziarni i opracowują projekty menu, wyposażenia oraz technologii. Zdjęcia dzięki uprzejmości Marka Świerskiego.
Zapraszamy na fotorelacj - tutaj.

Tak pracowaliśmy w zeszłą sobotę na warsztatach z papierowej wikliny…. Uczestnikami były głównie Panie, każdej z nich udało się wykonać i zabrać do domu własnoręcznie wykonaną choinkę….a nawet dwie ;-) Oto krótka fotorelacja z zajęć. Jeśli macie jakieś nowe pomysły na tematy warsztatów, prosimy o przesyłanie sugestii, w ramach możliwości postaramy się je dla Was zorganizować, czekamy pod nr telefonu 32/2213508 lub na maila impreza@mok-orzesze.pl
Zapraszamy na fotorelację - tutaj.

Zapraszamy na fotorelację z wakacyjnych zajęć w sierpniu - tutaj.

Pierwszy miesiąc wakacji prawie za nami. Zapraszamy do fotorelacji z zajęć. Foto. M. Foltys , J. Wojtyczka zdjęcia - tutaj.

18 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu odbył się pokaz tańca grup uczęszczających na zajęcia prowadzone przez Agnieszkę i Tomasza Steuer. Wystąpiła grupa dzieci młodszych 5-9 lat, zespól DELTA oraz grupa ćwiczeniowa tańca nowoczesnego i cheerleadres. Zapraszamy do fotorelacji. zdjęcia - tutaj.

Zapraszamy do fotorelacji z cyklicznej imprezy jaką jest Dzień Kasztana.Tym razem 20 czerwca powitaliśmy lato. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w spotkaniach w MOK. Dlaczego Dzień Kasztana? Kasztan jest naszym najbliższym sąsiadem, cieszy cieniem, a jesienią daje piękne owoce. Zachęcamy do wspólnych kulturalnych spotkań zdjęcia - tutaj.

Konkurs AROMATYCZNE CHWILE rozstrzygnięty!
Kategoria plastyczna:
I miejsce Emilia Starosta
II miejsce Dominik Sabiniok
Kategoria fotograficzna:
I miejsce Agnieszka Szefczyk
II miejsce Marek Świerski
Wyróżnienia:
Zofia Tabacka
Paulina Łabaj

Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Zapraszamy po odbiór dyplomów do MOK Orzesze. Organizatorzy: Sklep Be Too oraz MOK Orzesze

Zapraszamy do fotorelacji z XVII DNI ORZESZA. Było ciepło, radośnie, miło i niezwykle artystycznie. Dziękujemy wszystkim wystepującym małym i dużym artystom, szkołom oraz nauczycielom za zaangażowanie. Koncerty udały się dzięki wspaniałej publiczności i wiernym fanom. Wystapili dla Państwa: SHOW MAN, DAMIAN HOLECKI, SIEROCINIEC, TABU. Dla najmłodszych czekały atrakcje w postaci dmuchańców, zjeżdżalni, trampolin. Każdy mały rycerz mógł spróbować swoich sil na RYCERSKIM TORZE PRZESZKÓD Pana Ryszarda Maresza. Dla chętnych czekały zabawy z animatorem, malowanie twarzy, szczudlarze z IGT POMOST oraz zabawy z gliną prowadzone przez KULTURKĘ ARTYSTYCZNĄ z Zabrza. Wszystkim osobom oraz służbom zaangażowanym w tym dniu dziękujemy. zdjęcia - tutaj.
więcej zdjęć - tutaj.

Zapraszamy do relacji z dnia dziecka. W tym roku przygotowaliśmy dla dzieci skrzacią olimpiadę z Wiercipietkiem i Frędzelkiem, pokaz tresury psów, malowanie twarzy oraz warsztaty z gliny. Było deszczowo, miło, kolorowo i radośnie. Pogoda nie pozbawiła dzieci dobrej zabawy i radosnej atmosfery. Sala Miejskiego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi uśmiechami i zabawami dzieci. zdjęcia - tutaj.
więcej zdjęć - tutaj.

Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie” zaprezentował MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ – pierwszy program w temacie pasyjnym. Zaproszeni goście oraz publiczność mogła zobaczyć przejmujące i wzruszające widowisko w którym udział wzięli: RZŚ „Jaśkowiczanie, „Młodzi Jaśkowiczanie” oraz zaangażowana młodzież. Siłę przedstawienia potęgowała wspaniale dobrana muzyka. Sceny przeplatały się ze śpiewem pieśni pasyjnych oraz czytanymi tekstami zmuszającymi do refleksji i zadumy. Spektakl przygotowała i opracowała Pani Maria Gawlik. - tutaj.

KRESKA NAD S czyli czytanie propozycji scenariusza. Celem sobotniego spotkania była konsultacja społeczna nowego scenariusza dla I>G>T> POMOST. Został poruszony temat „małej ojczyzny” - co znaczy dziś dla młodego pokolenia bycie Ślązakiem - temat do dumy czy raczej powód do wstydu bądź obojętność? Organizatorzy poszukiwali nowych pomysłów, tematów istotnych z punktu widzenia odbiorcy. Jednym z założeń nowego projektu jest również popularyzacja gwary śląskiej. Jak wspominają organizatorzy – efektem spotkania była ciekawa i bardzo burzliwa dyskusja pozwalająca nam stwierdzić, że temat jest dla społeczności ważny i osobisty. Narodziło się dużo ciekawych pomysłów i tematów, przemyśleń i wątpliwości które wzbudziły zapał i energią do pracy. - tutaj.

Zapraszamy do fotorelacji z KONCERTU PIEŚNI PASYJNYCH który miał miejsce 24 marca w Kościel NNMPA w Orzeszu. Program koncertu: MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ - Grupa Teatralna z SP nr 2 w Orzeszu "Teatr Aniołów" autor: Marcin Kobierski DZIEŃ W KTÓRYM UMARŁ CHRYSTUS -reżyseria i opieka artystyczna s. Benedykta Karolina Baumann Hanna Świerczyńska recital organowy występ Chóru "Dzwon" - tutaj.

Ferie 2013.. - tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia zdjeć z koncertu kolęd który odbył się w Kościele NNMP W Orzeszu 20 stycznia. Wystapili: Chór "Dzwon" oraz przedszkolaki i młodzież z orzeskich szkół. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć .. - tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania kolędowego HEJ W DZIEŃ BOŻEGO NARODZENIA które odbyło się 13 stycznia w jaśkowickiej sali widowiskowej MOK. Wspólne kolędowanie, wystepy na scenie, tańce śnieżynek, historia narodzin Jezusa oraz muzyka oczarowały widownię. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć .. - tutaj.

Galeria z wycieczki 9 września – kierunek Stramberk i okolice. Zapowiadało się deszczowo i pochmurnie, a skończyło na słoneczku i bezchmurnym niebie. Ekipa dobrze znana, zgrana, kondycyjnie dobrana. Zapraszamy do obejrzenia galerii .. - tutaj.

3.10 odbył się "najmłodszy" wernisaż fotograficzny w MOK Orzesze. Mieliśmy przyjemność przedstawić prace uczestników warsztatów fotograficznych organizowanych podczas wakacji letnich. Na otwarciu gościliśmy przedstawicieli władz: Burmistrza Miasta pana Andrzeja Szafrańca, Przewodniczącego Rady Miasta pana Jana Macha oraz radne panią Grażynę Matuszczyk i Irene Więcek. Burmistrz gratulował wystawy oraz talentu młodym fotografom. Ciepłe słowa wsparcia na pewno dały motywację do działania wszystkim obecnym. Równoczesnie można było zobaczyć prezentację zdjeć wykonanych podczas wakacjii w MOK. Rodzice zobaczyli jak ich pociechy dzielnie szukały skarbów czy robiły grające piłeczki. Było to mile spędzony czas i napewno ie ostatni tak "młody" wernisaż. Kwiaty dla autorów ufundowała KOLOROWA KRAINA SKARBÓW z Zawiści. zdjęcia - tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z DNIA FOLKLORU organizowanego przez RZŚ JAŚKOWICZANIE. Zespół przedstawił obrzędy zwiazane z wykopkami, można bylo spróbować dań z kartoflem w roli głównej. zdjęcia - tutaj.

Zapraszamy do fotorelacji z wyjazdu do Wrocławia. parę zdjęć - tutaj.

Wakacje 2012 z MOK Orzesze część IV fotorelacji
Orzeskie dzieci wymiatają!
Dzisiaj na stationie MKS SOKÓŁ ORZESZE odbyły się zawody ORZESCY WYMIATACZE - REAKTYWACJA Śladem ubiegłego roku nie zabrakło dobrej zabawy, wysiłku, śmiechu i oczywiście prowadzącego - Mariusza OLO Olesia. Dzieci podzielone zostały na 5 drużyn. Tor przeszkód obejmowal następujące konkurencje: układanie piramidy z kontenerów, skoki prez opony, skakanka, skoki w workach slalomem, bieg przez basen (oczywiście pełen wody :)) narty, bieg z jajkiem. Wygrały drużyny które pokonały tor w jak najkrótszym czasie. Po chwili przerwy i wytchnienia nastapiło uroczyste wręczenie nagród. Zawodnicy otrzymali dyplomy, medale, słodycze kubki oraz inne niespodzianki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałośći oraz sportowego ducha! TY TU WYMIATASZ ... - tutaj.

Wakacje 2012 z MOK Orzesze część III fotorelacji ... - tutaj.

Wakacje 2012 z MOK Orzesze część II fotorelacji ... - tutaj.

Wakacje 2012 z MOK Orzesze ... - tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć :DŹWIĘCZNE PIŁECZKI oraz POSZUKIWACZE SKARBÓW ... - tutaj.

23.06.2012 - Wycieczka do Czech: Holeszowa i Teplic nad rzeką Becvou… parę zdjęć - tutaj.

Kolejne już XVI Dni Miasta zakończone. Pomimo kapryśnej pogody, zabawa była przednia. Mieliśmy na Stadionie Panny Młode, pokaz bukietów (KOLOROWA KRAINA SKARBÓW z Zawisci), Wioskę indiańską (KULTURKA z Zabrza), gigantyczne bańki. Każdy miłośnik pamiątek mógł zakupić na terenie festynu orzeski talar, wydany specjalnie z okazji jubileuszu Miasta. Zainteresowani mogli nabyć również prace plastyczne orzeskich twórców, uczęszczających na zajęcia w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu. Na scenie gościli: The Harpagans, Iga Kreft, Kabaret Kałasznikoff, De Nuevo. JAk co roku nie zabraklo występów dzieci z orzskich placówek oświatowych. Zapraszamy do fotorelacji - tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Dnia Dziecka. W ten wyjątkowy dzień dzięki sponsorom mogliśmy zapewnić dzieciom darmowe atrakcje. Przed deszczem uratował nas namiot wypożyczony przez Panią Grażynę Matuszczyk. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, instruktorom, występującym dzieciom (Zumba Kids, Olo Team) zdjęcia.. - tutaj.

Zapraszamy do fotorelacji z pierwszej w tym roku wycieczki Czechy -Austria. Zwiedziliśmy urokliwe Znojmo, z malowniczymi uliczkami, bogatą historią, niezwykłym klimatem. Drugiego dnia poznaliśmy podziemne oblicze miasta, pomysłowość mieszkańców oraz legendy zwiazane miastem. Kolejnym etapem wycieczki było opactwo benedyktynów w Altenburgu, zwany "barokową perłą" Waldviertelu. Pięknie położone opactwo, niezwykłe wnętrza bogato zdobione freskami. Dla chętnych mozliwe było zwiedzanie pobliskiego ogrodu. Zapraszamy do dzielenie się swoimi zdjeciami i relacjami z wycieczek, przysyłajac zdjecia na asia@mok-orzesze.pl, lub zamieszczając na facebooku Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. zdjęcia.. - tutaj.


Zapraszamy do fotorelacji z WIELKANOCNEGO OPOWIADANIO, czyli jak to pierwej bywało.O obchodach Wielkiego Tygodnia, śmiyrgusie, i o tym co to się do koszyczka na święconka wkładać powinno opowiedzieli członkowie RZŚ "Jaśkowiczanie". Te oraz wiele innych zwyczajów zespół przedstawił na scenie Sali Widowiskowej MOK w Jaśkowicach. Dziękujemy wszystkim za przybycie zdjęcia.. - tutaj.


Marcowy wieczór choć zimny i szary, dla uczestników spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury z pewnością takim nie był. Nie może być zimy w Maroko, bo tam właśnie zabrali nas zaproszeni goście. Czas upływał przy opowieściach o ludziach, ich życiu, pracy i zwyczajach. Każdy mógł spróbować herbat, nauczyć sie wiązania turbanów lub ozdobić swoje cialo henną. Zapraszamy do galerii zdjęcia.. - tutaj.


W piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury mieliśmy przyjemność poraz kolejny gościć niezwykłego malarza, Pana Czesława Fojcika. Tym razem nasz gość zaprezentował w swoich obrazach kobiece piękno, podjął się trudu portretowania płci pieknej. zdjęcia.. - tutaj.


Zapraszamy do fotorelacji z balu przebierańców. Atmosfera była wspaniała, przepiekne stroje, świetna zabawa i dobry nastrój. zdjęcia.. - tutaj.


Tydzień ferii już za nami. Zapraszamy do fotorelacji z zajęć. zdjęcia.. - tutaj.


Zapraszamy serdecznie do fotorelacji z wernisażu akwareli autorstwa Klaudii Pawelec-Gliklich. Bajeczne dzieła artystki z Żor oczarowały odbiorców. Wernisaż otwarła Pani Jolanta Miguła wraz z wiceburmistrzem Panem Andrzejem Bujokiem. Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w wernisażu. zdjęcia.. - tutaj.


W niedzielne popołudnie w Kościele p.w. Najświętszej Marii Panny w Orzeszu odbył się koncert kolęd w wykonaniu Towarzystwa Śpiewaczego DZWON oraz młodzieży z orzeskich placówek oświatowych. Zapraszamy do fotorelacji z koncertu. zdjęcia.. - tutaj.


8 stycznia W Sali Widowiskowej w Jaśkowicach rozbrzmiewały kolędy i pastorałki w wykonaniu RZŚ Jaśkowiczanie, przedszkolaków z Jaśkowic oraz uczniów szkoły podstawowej. Pięknym śpiewem, strojami i występami autorzy zbudowali niezwykłą atmosferę. Występ byl uwieńczeniem wielogodzinnych i wielotygodniowych prób zespołu oraz dzieci. Dziękujemy publiczności która licznie przybyła na koncert oraz zapraszamy na kolejne wydarzenia artystyczne. zdjęcia.. - tutaj.


W piątkowy wieczór w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu odbył sie wernisaż wystawy poplenerowej. Już od 10 lat w naszym Ośrodku organizowane są spotkania artystyczno-fotograficzne. Tegoroczny plener był X jubileuszowym spotkaniem. Mamy nadzieję, ze przed nami jeszce conajmniej 10 kolejnych plenerów. zdjęcia.. - tutaj.


23 LISTOPADA O GODZINIE 11.00 W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY ODBYŁ SIĘ KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH. JUŻ PORAZ TRZECI UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJALNYCH SPOTYKAJĄ SIĘ W SALI MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY BY SPRAWDZIĆ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI I WIEDZĘ Z ZAKRESU JĘZYKA ANGIELSKIEGO. KONKURS ODBYWA SIĘ Z INICJATYWY PANA SEBASTIAN MENDECKIEGO ORAZ MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY W ORZESZU zdjęcia.. - tutaj.


MOK-kowi wymiatacze !!!
Film zrealizowany podczas wakacyjnych zajęć w czasie gdy było upalnie i nie trzeba było do szkoły chodzić .. -
film dobra jakość(24MB)                     film niska jakość(4MB).


Wystawa zdjęć MIASTO NOCĄ !!!
Miasto nocą - to efekt warsztatów fotograficznych odbywających się w Domu Kultury Chwałowice zdjęcia.. - tutaj.


Wakacje letnie 2011 - zakończenie.
Oto zdjęcia z ogniska kończącego wakacje z MOK na którym wręczyliśmy statuetkę oraz super bluzkę Mariuszowi Olo Olesiowi, jako podziekowania za współorganizację wakacji w mieście. Dziękujemy Panu Andrzejowi Wałach za zasponsorowanie kiełbasek dla dzieci. zdjęcia.


Wakacje letnie 2011 w MOK-u - fotorelacje część V.
Zdjęcia z zajęć quillingu. zdjęcia.
Zdjęcia z konkursu mini-paintballu. zdjęcia.


Wakacje letnie 2011 w MOK-u - fotorelacje część IV.
Zdjęcia z zajęć wakacyjnych. zdjęcia.


Orzeskie dzieci w FABRYCE ENERGII.

zdjęcia.


Finał ORZESKICH WYMIATACZY.

21 lipca na Miejskim Stadionie odbył się finał ORZESKICH WYMIATACZY Niesamowita atmosfera, emocje, walka i fair play. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia zdjęcia. wyniki.


Wakacje letnie 2011 w MOK-u - fotorelacje część III.

Każda przestrzeń jest piękna i ciekawa. Zależy tylko od oka fotografa co potrafi z niej wyłuskać i przedstawić. Oto efekty pracy młodych fotografów. zdjęcia.


Wakacje letnie 2011 w MOK-u - fotorelacje część II.

TO byl niesamowity dzień! Orzeskie dzieici wymiotły w kąt nudę, lenistwo i bezruch. Niesamowite emocje, dynamiczne akcje, pot i wysiłek! Ale było warto.Wszystko działo się na STADIONIE MKS SOKÓŁ ORZESZE Już dziś zapraszamy do kibicowania 21 lipca, czwartek godz. 9.00 ORZESCY WYMIATACZE FINAŁ zdjęcia.


Wakacje letnie 2011 w MOK-u - fotorelacje część I.

Kto był to wie że ci których niema tracą.. - zajęcia FOTO.
szkolenie samoobrona dla najmłodszych.


Wystawa zdjęć członków Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu.

17 czerwca Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu miał zaszczyt gościć niezwykłych ludzi, wielbicieli fotografii, pasjonatów tej niezwykłej sztuki. Gościem specjalnym wernisażu był Pan Ludwik Wacławczyk. Wystawa czynna do 15 lipca - Zapraszamy - zdjęcia ze spotkania.. - tutaj.


Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z XV Dni Orzesza. Zabawa, jadło i tańce !!!

Dni Orzesza otwarły ORZESKIE TALENTY czyli występy zespołów artystycznych z orzeskich placówek oświatowych....

więcej.. tutaj.


Sezon wycieczek z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Orzeszu rozpoczęty!!!

28 maja o 7 rano wyruszylismy w podróż. Celem naszego wyjazdu był Zamek Usov, Jaskinia Mladecko oraz Arboretum....

więcej.. tutaj.


Sukces tańczących Orzeszan.

Zespół Tańca Nowoczesnego i Cheerleaders "Delta" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Orzeszu 28 maja w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie zdobył II miejsce na I Gali Tanecznej Powiatu Mikołowskiego. Imprezę organizowało Ognisko Pracy Pozaszkolnej z Mikołowa. Gala miała za cel popularyzację tańca jako aktywnego wypoczynku oraz konfrontację dokonań twórczych artystycznych zespołów tanecznych Powiatu Mikołowskiego. Serdecznie gratulujemy!!!

zdjęcia.. tutaj.


Jan Paweł II - uroczystości w Orzeszu.

18 maja w orzeskim Kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny miało miejsce niezwykłe wydarzenie, które przygotował Miejski Ośrodek Kultury przy udziale młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Orzeszu, pragnąc uczcić beatyfikację oraz 86 - tą rocznicę urodzin papieża Polaka.

Więcej informacji.. tutaj.


Przy herbacie

Jak spędzić sobotni wieczór, jeśli nie w miłym towarzystwie i przy dobrej herbacie? Jeśli przy dobrej herbacie to przy jakiej? O rodzajach herbat, sposobie ich parzenia, jej niezwykłej historii oraz miłości do tego trunku opowidziała pani Janina Jaworudzka. Uczestnicy spotkania mieli sposobność degustacjii różnych rodzajów herbat, zaś na koniec spotkania każdy zostal obdarowany prezentem herbacianym.
Przy dobrej herbacie można również świetnie wyglądać. O tym jakie są typy urody i w jakich barwach jest nam najładniej,opowiadala Daria Tarnawska - wizażystka.
Było to pierwsze spotkanie z serii "przy herbacie".
Już wkrótce informacje na naszej www oraz plakatach.

Zdjęcia z spotkania dostępne tutaj.


Spektakl IGT POMOST

Dnia 12 marca w Sali Widowiskowej MOKw Jaśkowicach odbył się premierowy pokaz spektaklu IGT POMOST. Zapraszamy do obejrzenia filmików oraz galerii na blogu Pani Marii Wacławek - tutaj.


Wystawa malarstwa

Czesław Fojcik od dzieciństwa mieszka i tworzy w Czerwionce – Leszczynach. Z zawodu jest górnikiem. Obecnie pracuje w Miejskim ośrodku Kultury w Czerwionce – Leszczynach. Jego zamiłowaniem jest malarstwo, które fascynuje go od najmłodszych lat. Interesuje go utrwalanie na płótnie urokliwych zakątków Ślaska. Więcej tutaj.

Zdjęcia z wystawy dostępne tutaj.


Koncert kolęd

KTradycja wspólnego kolędowania od wielu lat jest stałym elementem społeczno-kulturalnych spotkań w Orzeszu. Tegoroczną niedzielę kolędową rozpoczął w Kościele NNMP w Orzeszu gościnnym występem zespół CANTUS FLORIDUS z Katowic. Więcej tutaj.

Zdjęcia z koncertu dostępne tutaj.


Ferie 2011

Kolejne dwa tygodnie ferii zimowych za nami. Miasto Orzesze jak zwykle zadbało o czas wolny najmłodszych mieszkańców miasta i dzielnic. Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu przygotował bogatą i różnorodną ofertę zajęć. Więcej tutaj.

Zdjęcia z ferii z MOKiem dostępne tutaj.


Koncert i wernisaż

10 grudnia w Orzeszu odbył się wernisaż wystawy poplenerowej "W barwach jesieni", oraz koncert zespołu SOUNDS SMUGGLERS - Robert Czech. http://robertczech.pl/

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne tutaj.

Zapraszamy także do obejrzenia galerii fotograficznej z tego dnia na blogu Pani Marii Wacławek http://maria.bloog.pl/


Fotorelacja ze spotkania ze Św. Mikołajem

Tegoroczne spotkanie mikołajkowe rozpoczął obrzęd w wykonaniu RZŚ Szarotki "Mikołoj - jak to pierwej bywało" - kaj kożdy mógł sie przypomnieć abo dowiedzieć jak to pierwej dzieci czekały na Mikołaja i kto dostowoł prezent, a kto rózga.
Kolejną atrakcją było spotkanie i współna zabawa ze Śnieżynką, Bałwankiem i Elfem. Pomocnicy Mikołaja uczyli orzeskie dzieci specjalne piosenki, którą lubi Mikołaj oraz pokazały jak wymyślać marzenia.
Kilka zdjęć z tego mikołajkowego dnia do zobaczenia tutaj.


Dożynki 2010 w Orzeszu.

Zdjęcia autorstwa Grażyny Boguty (tutaj) oraz Lidii Perlich (tutaj).


Fotorelacja z wakacyjnych zajęć FOTOGRAFIA DLA NAJMŁODSZYCH
Więcej...



Uczestnicy wakacji organizowanych przez MOK Orzesze napewno nie narzekają na nudę. Przez pięć dni w tygodniu każdy chętny może znaleźć tu coś dla siebie. Nasi uczestnicy w ciągu kilku tygodni robili kwiaty z bibuły, pacynki, tworzyli film ("Elvin"), biżuterię, obrazy na dużym formacie, a wszystko to pod okiem wyspecializowanych instruktorów. Dla wielbicieli kina przygotowaliśmy czwartkowe poranki filmowe.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią
Więcej...


13.06.2010 miały miejsce XIV DNI ORZESZA. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia
Więcej...


Fotorelacja z IX ZJAZDU ŚPIEWACZEGO im. Mieczysława Dziędziela.
Więcej...


12 maja w sali Miejskiego Ośrodka Kultury miał miejsce wernisaż grupy fotograficznej eF. Uczestnicy środowych zajęć zaprezentowali kilka wybranych przez siebie prac. Oglądającym czas umiliła muzyka Rafała Spendla, klawiszowca extreme escapade. OkA-LeczeniE - taki tytuł nosi wystawa, można będzie oglądać w Sali MOK do końca miesiąca. Serdecznie zapraszamy
Zdjęcia z wystawy - tutaj.


13 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu miało miejsce wręczenie nagród uczestnikom II EDYCJI KONKURSU WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH.
Dla zwycięzców czekały dyplomy i nagrody, zaś dla reszty uczestników oprócz dyplomów - słodkie upominki.
Kilka ujęć ze spotkania - tutaj.


Fotorelacja z II Edycji Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
26.04 sala MOK Orzesze
Więcej...


Koncert zespołu North oraz Projekt M.S.
Więcej...


Wieczór dla Pań i o Paniach w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu 5 marca Panie mogły poznać zycie kobiet na różnych krańcach Świata, ich zwyczaje, tradycje oraz obowiązujące je zakazy czy nakazy. Dodatkową atrakcją były przysmaki kuchni z różnych stron świata, oraz smaczne, pachnące herbaty z różnych zakątków,
autor: Magdalena Foltys
Więcej...


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszego tygodnia ferii zimowych w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu
Więcej...


Fotorelacja ze spotkania z podróżnikami, himalaistami: Marianem Hudkiem i Piotrem Lilla. Tym razem Panowie zabrali Nas do Papui, by przemaszerować przez dżunglę, w celu zdobycia Piramidy Carstensza. Następnie mogliśmy pobyć kilka dni na Bali, by stamtąd wyruszyć do Australii w celu zdobycia Góry Kościuszki. Oczywiście obowiązkowa wycieczka po Sydney. Nie zabrakło ciekawej konwersacji, a Panowie już przygotowują się w kolejną podróż na Kaukaz.
Więcej...


Fotorelacja z programu "Z kolyndeczkom idymy - jaśkowickie kolędowanie". 10 stycznia w Sali MOK Orzesze od godziny 17.30 można było wysłuchać kolęd w pięknym wykonaniu RZŚ JAŚKOWICZANIE oraz MŁODYCH JAŚKOWICZAN. Program ubogacił występ pań: Kornelii Maroszek i Justyny Gawlik. Zdjęcia: Magdalena Foltys
Więcej...


Fotorelacja z wystawy poplenerowej 04.11, godz. 18.00
Więcej...



Fotorelacje ze spotkania z ludźmi gór. Gośćmi spotkania byli Panowie: Marian Hudek, Piotr Lilla i Dariusz Mildner z Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego. Goście opowiedzieli o wyprawie na Mount Vinson oraz Aconcagua. Spotkanie urozmaicił pokaz slajdów i prezentacja filmów z wyprawy.
Więcej...


18.10 br. Na sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach odbył się jubileusz z okazji 25-lecia działalności Regionalnego Zespołu Śpiewaczego "Jaśkowiczanie". Jubileusz poprowadziły: Kornelia Maroszek oraz Justyna Gawlik.
Jubileusz rozpoczeła Msza Św. w Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Jaśkowicach.W programie artystycznym wystąpił Jubilat oraz prezenterki Śląskiego Koncertu Życzeń TVS.
Więcej...


9 padziernika w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy "Poszukiwania w drodze". Na wystawie można podziwiać prace orzeskich artystek- Małgorzaty Baron, Marii Kurzyca-Chrzonszcz oraz Jolanty Miguła. Wystawa czynna do 20 pździernika. Serdecznie zapraszamy
Więcej...


11 pażdziernika w sali widowiskowej MOK w Jaśkowicach, odbył sie koncert jubileuszowy z okazji 90-lecia działalności Towarzystwa Śpiewaczego "Dzwon". W programie koncertu wystapili: Jubilat-Chór "Dzwon", Katarzyna Dudek-sopran, Adam Sobierajski-tenor opery krakowskiej oraz zespół smyczkowy "Arco". Kierownictwo artystyczne objął pan Jerzy Pogocki.
Więcej...


Miejskie Dożynki, 6 wrzesień 2009, przy SP nr w Zawiści
Autor zdjęć: Joanna Wojtyczka
Więcej...


10-lecie Integracyjnej Grupy Teatralnej POMOST
Autor zdjęć: Joanna Wojtyczka
Więcej...


Wakacje letnie 2009.. więcej



dni Orzesza

Z początkiem lipca w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się zajęcia wakacyjne. Dotychczas młodzi ludzie mogli skorzystać z zajęć tańca break dance, malowania na koszulkach, malowania na szkle czy dużym formacie papieru. Dla gimnazjalistów przygotowaliśmy cylk zajęćplastyka na wesoło. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych zajęciach! więcej


dni Orzesza

Tegoroczne już XIII Dni Orzesza upłynęły w niezwykle słonecznej atmosferze. Nie chodzi tylko o sprzyjającą aurę, ale o wiele pozytywnej energii i świetnej zabawy. Na orzeskiej scenie od godziny 16.15 miały miejsce Występy Dziecięcych Zespołów Artystycznych, oraz chóru "Dzwon". Po występach nastąpiło uroczyste wręczenie tytułów Zasłużony dla Miasta Orzesze. W gronie laureatów znalazł się chór "Dzwon" oraz Pani Maria Gawlik. Od godziny 18.00 mogliśmy się wspólnie bawić przy dźwiękach muzyki zaproszonych gości PATRYCJI KOSIARKIEWICZ i zespołu SAMI. W międzyczasie odbył się Pokaz Walk Rycerskich Młodsi uczestnicy festynu mogli spróbować swoich sił na Rycerskim Torze Przeszkód.Wśród publiczności nie dało się nie zauważyć krążących szczudlarzy rozdających słodycze. Koniec wieczoru uświetnił koncert gwiazdy festynu- zespół FEEL Wiele pozytywnej energii zapewniła licznie zgromadzona publiczność nie tylko z Orzesza.


warsztaty

Z okazji Dnia Dziecka Miejski Ośrodek Kultury zorganizował szereg atrakcji dla najmłodszych. Można było spędzić miłe chwile na grach, zabawach z z zaproszonym zespołem, pozwolić pomalować sobie twarz w fantazyjnego motyla lub wojowniczego Spider-mana . Dla wielbicieli ekstremalnych wrażeń dostępne były: dmuchana zjeżdżalnia, batuta oraz samochodziki. Było także coś dla miłośników tańca-na scenie zadebiutował zespół tańca nowoczesnego-cheerleaders "Delta" działający przy MOK Orzesze. Miłośnikom zwierząt zafundowaliśmy pokaz tresury psów przeprowadzony przez pana Dariusza Kmiecika. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich!


warsztaty

Jak wysoko sięga Góra Everest? W co ubrany jest himalaista? Jakie to uczucie stanąć na Dachu Świata? Na te i wiele innych pytań odpowiadał himalaista z Jastrzębia Zdroju - Marian Hudek, piątkowy gość Miejskiego Ośrodka Kultury. Podczas pokazu slajdów, Marian Hudek opowiedział o niezwykłej przygodzie jaką było zdobycie Góry Everest. Wszystko zaczęło się od marzenia o zdobyciu Góry Gór,później trzeba było to marzenie zrealizować. Efektem jest zdobycie Everestu w 2007 roku. "O dwudziestej drugiej wychodzimy z obozu III. Po ośmiu godzinach wspinania dochodzimy do pierwszego miejsca przed szczytem, na którym można przez chwilę odpocząć. Jesteśmy na wysokości 8800 metrów. Ostatni odcinek o siódmej rano staję na Dachu Świata. Jestem na wysokości 8850 metrów. Jestem na Mount Everest!". .
więcej


W sobotni wieczór (25.04) w Miejskim Ośrodku Kultury miał miejsce debiut zespołu MESSIS. Panowie zbudowali niezwykłą atmosferę, oczarowali publiczność nietuzinkowymi tekstami oraz świetną muzyką na wysokim poziomie. Chętnych do posłuchania MESSIS nie zabrakło. Panowie zafundowali słuchaczom chwile pięknych doznań do których z pewnością będziemy chcieli wrócić. .
więcej


Niedzielne popołudnie (29 marzec) w Sali Widowiskowej w Jaśkowicach upłynęło na przybliżaniu regionalnych tradycji wiosenno-wielkanocnych. Zespół "Jaśkowiczanie" oraz Dziecięcy Zespół "Młodzi Jaśkowiczanie" zaprezentowali obrzęd goikowy, urozmaicony oprawą muzyczną oraz występami artystycznymi dzieci z "Młodych Jaśkowiczan".
więcej


Goik.

SZAROTKI W SKANSENIE. 29 marca w Górnosląskim Parku Etnograficznym odbyła się impreza plenerowa "Wielkanoc na Śląsku". Jedną z atrakcji był Obrzęd Goikowy w wykonaniu Regionalnego Zespołu Śpiewaczego "Szarotki" Z Mościsk. Dużym zainteresowaniem cieszyła się chatka "Szarotek" w której królował żurek, placki oraz bezkonkurencyjne kołocze. Chętnych do degustacji nie brakowało.
więcej


Film.

Spotkanie z Eugeniuszem Kluczniokiem. 18 MARCA GODZ.18.00 18 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się projekcja filmu "Byzuch", oraz spotkanie z jego twórcą Eugeniuszem Kluczniokiem. Pokaz został ubogacony przybyłymi aktorami-otwórcami głównych ról w prezentowanym filmie. Niezwykłe spotkanie przerodziło się w długą i ciekawą dyskusję, która przyniosła obustronne zadowolenie. Teraz czekamy na powtórkę! ...więcej


warsztaty

Rockowisko. Koncert rockowy odbył się 14.02 br. na Sali Widowiskowej w Jaśkowicach. Wystąpiły zespoły: Surman , Evergreen , APR69...
więcej


warsztaty

Wakacje zimowe 2009 z MOKiem.

Tegoroczne ferie zimowe w MOK-u skusiły swą bogatą ofertą wielu młodych mieszkańców Orzesza i okolic.Dzieci mogły wziąść udział w warsztatach m.in: decoupage, makatki, bibułkarstwo, grafika dla dzieci i młodzieży, malarstwo, rysunek. Dla miłościnków teatru znalazły sie warsztaty z robienia masek z masy papierowej. Wielkim zainteresowaniem cieszyły sie warsztaty break dance oraz tańca nowoczesnego. Najmłodsi mieszkańcy Orzesza chętnie brali udział w zajęciach ruchowych, zabawach integracyjnych. Podczas tegorocznych ferii zimowych Miejski Ośrodek Kultury odwiedziło ponad 900 osób. Bogata oferta profesjonalni prowadzący, dobre materiały zapewniły dzieciom i młodzieży wiele zabawy, także dały możliwość na kulturalne spędzenie wolnego czasu wśród rówieśników. W ofercie znalazły sie także liczne wyjazdy do kina oraz wycieczka do fabryki Coca -Coli.


Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok
Mok