Wystawa malarstwa Czesława Fojcika


Czesław Fojcik od dzieciństwa mieszka i tworzy w Czerwionce – Leszczynach. Z zawodu jest górnikiem. Obecnie pracuje w Miejskim o¶rodku Kultury w Czerwionce – Leszczynach. Jego zamiłowaniem jest malarstwo, które fascynuje go od najmłodszych lat. Interesuje go utrwalanie na płótnie urokliwych zak±tków ¦laska, a w szczególno¶ci Czerwionki – Leszczyn.

W 2000 roku prace artysty zgromadzone w kolekcji Gerarda Trefona, wzięły udział w zbiorowej wystawie pod tytułem „Barwy ¦l±ska” w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, koło Warszawy podczas „Festiwalu Nauki Warszawa 2000”. Następnie ekspozycję przeniesiono do galerii Górno¶l±skiego Centrum Kultury w Katowicach.

Inne wystawy zbiorowe na których wystawiono prace artysty to: „Galeria Szybu Wilson” w Katowicach-Nikiszowcu, Zamek w Krasiczynie przy okazji premiery filmu „Angelus” Lecha Majewskiego oraz renomowana galeria Miejskiego Domu Kultury w Chorzowie, Muzeum ¦l±skie w Katowicach, Centrum Integracji Pozarz±dowej w Gliwicach i Zabrzu oraz w wielu innych miejscach w całym kraju.

Największym sukcesem jest wystawienie pięciu prac na I ¦wiatowym Festiwalu Sztuki Naiwnej „NIKISZ-FOR” w Katowicach. Artysta ma również na koncie wiele wystaw indywidualnych między innymi w MOK w Czerwionce- Leszczynach.

Jego prace brały udział w wielu konkursach.
Z ważniejszych wymienić można Międzynarodowy Konkurs Plastyczny pod patronatem księdza biskupa diecezji bielsko – żywieckiej Tadeusza Rakoczego w Wilkowicach pod tytułem „¦więty Michał Archanioł i jego przyjaciele”. Artysta był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w ogólnopolskich konkursach plastycznych w Rybniku, Katowicach Szopienicach oraz Strumieniu. Płótna Pana Czesława Fojcika znajduj± się także w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Polsce oraz za granic±.

Należy do stowarzyszenia „Malarzy Nieprofesjonalnych “Barwy ¦l±ska” w Rudzie ¦l±skiej.

W roku 2008 za wybitne zasługi i osi±gnięcia dla rozwoju i rozsławiania Gminy i Miasta Czerwionki-Leszczyny uhonorowano go prestiżowym wyróżnieniem - ”Statuetk± Karolinki”.

Nazwisko twórcy widnieje w encyklopedii „Who is who w Polsce”.


powrót